22.04.2022
Przeczytasz w 4 minuty

Jak wyglądają poszczególne etapy produkcji okien PVC? Z czego wynika wysoka jakość oraz duża wydajność produkcyjna. Poznaj odpowiedzi i przekonaj się, dlaczego warto wybrać okna do domu firmy Domel.


Ogromną rolę w całym procesie odgrywa planowanie poszczególnych etapów produkcji. Firma osiąga to dzięki wykorzystaniu nowoczesnego zaplecza technologicznego czy inteligentnego systemu informatycznego, który optymalizuje i kontroluje poszczególne etapy produkcji. Niemniej ważną rolę w procesie produkcji odgrywa doświadczenie pracowników, którzy obsługują maszyny i wytwarzają poszczególne elementy produktu końcowego.

 

Produkcja okien PVC – informacje ogólne

 

Największą cześć produkcji stanowią okna PVC. Materiał, z którego są wykonane jest całkowicie bezpieczny i można poddać go recyklingowi lub utylizacji bez uszczerbku dla środowiska naturalnego. Niewątpliwą zaletą produktów okien z PVC jest ich niska cena, duża odporność na warunki atmosferyczne i duży wybór kolorystyki czy oklein. To sprawia, że okna wykonane z PVC łatwo jest dopasować do koloru elewacji, ale też mogą stać się elementem dekoracyjnym wnętrza.
W produkcji wykorzystywane są profile najwyższej jakości o różnych parametrach, posiadające odpowiednie certyfikaty. Gotowe produkty poddawane są rygorystycznym testom i zdobywają stosowne certyfikaty, jak np. Certyfikat Jakości Gealan, który jest potwierdzeniem, że okna produkowane są zgodnie ze wszelkimi wytycznymi technologicznymi producenta profili. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i wprowadzaniu stosownych procedur produkcja okien stoi na najwyższym poziomie.

Cięcie profili

To jeden z najważniejszych etapów w całym procesie produkcji okien. Od jego precyzji zależy jakość oraz wygląd produktu końcowego. Operator umieszcza materiał w tzw. centrum cięcia – to jedna z najnowocześniejszych maszyn, która dzięki inteligentnemu systemowi analizuje dostarczony materiał pod kątem wielkości, rodzaju oraz decyduje o sposobie cięcia. Każdy z wyciętych elementów będzie od tej pory przypisany do konkretnego zamówienia. W ten sposób ograniczany jest czynnik błędu ludzkiego, a materiał wykorzystywany jest w odpowiednich ilościach. Taka procedura zapewnia praktycznie zupełny brak odpadów produkcyjnych.

Cięcie wzmocnień

Wzmocnienia są niezbędne, aby nadać oknom stabilności i wytrzymałości. Są odpowiedzialne za zminimalizowanie ewentualnych odkształceń, które mogą być wywołane naporem wiatru, użytkowaniem czy ruchem konstrukcji budynku. W procesie cięcia wzmocnień wykorzystywane są nowoczesne piły, a operator kompletuje elementy, które są od tej pory przypisane do jednego zamówienia.

Centrum obróbcze

Na tym stanowisku zespół pracowników odbiera i montuje przygotowane pakiety profili i wzmocnień. Wykonywane jest frezowanie otworów pod klamki oraz obwiednie, a także montowane są zawiasy. Precyzję wykonania gwarantują maszyny, które wykonują pracę z dokładnością do 0,01 mm. Dzięki temu, że odbywa się to w jednej części zakładu, skracany jest czas montażu, a to wpływa na wydajność produkcyjną.

Zgrzewanie ram

Zgrzewanie ram wykonywane jest przy pomocy dwóch różnych, nowoczesnych zgrzewarek. Użycie odpowiedniej maszyny zależy od modelu produkowanego okna. Pracownicy obsługujący supernowoczesne maszyny - wykorzystujące technologię Ultralink – układają elementy ramy okna na specjalnych platformach. Zgrzewarka rozpoznaje profil, wykonuje pomiar, frezuje jeszcze raz brzeg i wykonuje bezwypływkowy zgrzew. W ten sposób powstaje idealna powierzchnia, która nie wymaga dalszej obróbki. Dokładność takiego superzgrzewu to 0,1 mm! Wykonana w ten sposób rama wykorzystywana jest w najnowocześniejszych modelach okien.

Okuwanie ram i montaż okuć

Jest to jeden z najważniejszych etapów produkcji okien. Wpływa przede wszystkim na ich prawidłowe funkcjonowanie - otwieranie, uchylanie, stopniowanie uchyłu i dodatkowe funkcje dostępne przy zastosowaniu okuć premium. Odpowiedni zestaw okuciowy dobierany jest w zależności od produkowanego modelu okna. Pracownicy montuję ramę w wysokiej jakości okucia poprawiające wentylację, grzybki oraz zaczepy antywyważeniowe umieszczane po całym obwodzie (to wyposażenie zależy od wybranego modelu okna Domel).

Szklenie

Na tym etapie montowane są szyby zespolone, a w dalszej kolejności listwy przyszybowe. To one zamkną i uszczelnią całą konstrukcję. Technicy produkcji dopasowują szkło do ram, następuje precyzyjne zaklinowanie i przeprowadzana jest szczegółowa kontrola poprawności montażu. Szyby zespolone będą odpowiadały za kilka bardzo ważnych właściwości końcowego produktu, takich jak: izolacja cieplna, izolacja akustyczna, bezpieczeństwo.
Montaż listew przyszybowych odbywa się przy użyciu młotka gumowego. Pracownicy delikatnie wbijają elementy zaczynając od krótszych, które są trudniejsze do zamontowania. Od tej pory okna Domel będą chronione przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, będą zachowywały nieuszkodzoną powłokę, staną się estetyczne i trwałe.
Okna są pakowane i przygotowywane do transportu. Owijane są folią oraz specjalną gąbką, która będzie chroniła okna przed uszkodzeniami mechanicznymi.


Gotowe okna cechuje bardzo wysoka estetyka i jakość, którą zawdzięczają wszystkim etapom produkcji. Funkcjonalność i trwałość produktów będzie towarzyszyła inwestorom przez wiele lat użytkowania.