BLOG

Ramki dystansowe międzyszybowe

Rodzaje i funkcje ramek dystansowych

Na energooszczędność naszych okien składa się wiele czynników. Przewodność ciepła wbrew pozorom nie zależy tylko od rodzaju profili okiennych. Ważnym elementem jest szyba a konkretnie jej elementy składowe.

Budowa szyb zespolonych

Szyba zespolona składa się z dwóch lub więcej tafli szkła oddzielonych ramkami dystansowymi. W celu zwiększenia izolacyjności, przestrzeń międzyszybowa wypełniona jest gazem szlachetnym argonem lub kryptonem. Aby ochronić gaz przed zawilgoceniem, ramka dystansowa wypełniona jest tzw. sitem molekularnym, czyli silnym środkiem higroskopijnym w postaci granulatu. Dodatkowo materiał klejąco-uszczelniający, który łączy ramkę dystansową z powierzchnią szyby, zapewnia szczelność nie wpuszczając pary wodnej do wnętrza. To właśnie ramki dystansowe głównie wpływają na izolacyjność cieplną pakietów szybowych. W zależności od przewodzonego ciepła istnieją różne rodzaje ramek dystansowych.

Aluminiowe ramki dystansowe

W standardzie najczęściej stosowane są ramki aluminiowe. Posiadają one bardzo dobą przewodność cieplną. Tworzą miejsca, przez które wydostaje się na zewnątrz ciepłe powietrze tzw. mostki termiczne. W wyniku tego generują większe koszty ogrzewania.

Ciepłe ramki dystansowe z tworzyw sztucznych

Coraz większą popularność zyskują tzw. ciepłe ramki dystansowe wykonane z izolacyjnego kompozytu tworzyw sztucznych. Stanowią one świetną barierę dla strat ciepła. Ponadto ciepłe ramki dystansowe minimalizują kondensację pary wodnej na brzegach szyb, jednocześnie poprawiając ich trwałość oraz zapobiegają gromadzeniu wilgoci na listwach przyszybowych niwelując powstawanie pleśni i grzybów. Łagodzą również zjawisko mostków termicznych w oknach, a co za tym idzie  zwiększają odczuwalną temperaturę w  pobliżu okna. Redukują ryzyko związane z samoistnym pękaniem szyb, które może być spowodowane dużą różnicą temperatur na powierzchni szyby.

Kolory ciepłych ramek

Ramki dystansowe posiadają nie tylko zalety techniczne, ale również estetyczne. Z łatwością można dobrać kolor ramki do koloru profila bądź własnych upodobań. W ofercie firmy Domel dostępne są następujące kolory: czarny (RAL 9005), ciemny brąz (RAL 8014), jasny brąz (RAL 8003), ciemny szary (RAL 7000), szary (RAL 7040), jasny szary (RAL 7035) oraz biały (RAL 9016).

Blog ramki dystansowe zdjęcie do galerii

Szerokość ciepłych ramek

Ciepłe ramki są dostępne w różnych szerokościach od 12 mm do 20 mm. Szerokość ciepłych ramek zależy od szerokości profila. Najbardziej popularna szerokość ciepłych ramek to 16 mm.

Promocja ciepłe ramki

Obecnie firma Domel posiada promocję na ciepłe ramki. Sprawdź już teraz!

 

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi