22.12.2022
Przeczytasz w 3 minuty

Utrudnione zamykanie, skrzypienie przy otwieraniu, nieszczelność to podstawowe problemy, które świadczą o konieczności wyregulowania drzwi balkonowych. Ustawienie ich nie jest trudne i przy odpowiednich narzędziach można to zrobić bez pomocy fachowców.

Regularne ustawianie sprawi, że drzwi balkonowe na dłużej zachowają swą funkcjonalność oraz nie stracą szczelności. Specjaliści podkreślają, że po montażu drzwi balkonowe należy wyregulować w pierwszym roku. Wówczas uniknie się problemów z ich opadaniem. Zaleca się także, by regulować je na zimę, dociskając do ramy, dzięki czemu mniej ciepła będzie uciekać na zewnątrz oraz latem – zmniejszając docisk do ramy, by ułatwić obieg powietrza. Dlaczego to takie istotne? Bo zmieniające się pory roku, a wraz z nimi zmiany temperatur, wpływają także na drzwi balkonowe.

Jakim kluczem wyregulować drzwi balkonowe?

Regulacja polega na zmianie położenia skrzydła względem ramy. Dzięki okuciu możemy przesunąć ramę drzwi balkonowych w trzech płaszczyznach: góra/dół, prawo/lewo, a także przód/tył. Dwie pierwsze zmienią zakres zachodzenia uszczelki przylgowej skrzydła na ościeżnicę. Regulacja przód/tył zaś odpowiada za ustawianie docisku. Aby samodzielnie wykonać regulację wystarczy zaopatrzyć się w kilka narzędzi, które można kupić w każdym sklepie budowlanym. Jakim kluczem dokonamy regulacji drzwi balkonowych? Zanim pójdziemy na zakupy, warto zerknąć w instrukcję i sprawdzić, jakie mamy okucia. Najczęściej potrzebne są klucz do regulacji rolek zaczepowych oraz imbus 4 mm.

Co należy zrobić, gdy drzwi balkonowe opadły?

W sytuacji, kiedy drzwi balkonowe opadły, a więc stawiają opór przy otwieraniu i zamykaniu, klamka ciężko chodzi, drzwi ocierają o ościeżnicę trzeba wyregulować ich wysokość. Drzwi balkonowe należy ustawić w pozycji uchylnej, następnie zdjąć nakładkę z dolnego zawiasu drzwi i imbusem przekręcić śrubę regulacyjną w prawo - jeśli chcemy skrzydło podnieść, w lewo – jeśli obniżyć. Warto dokonywać regulacji co pół obrotu i sprawdzać efekt, zamykając i otwierając drzwi, aż do osiągnięcia zamierzonego celu.

Jeśli mimo wyregulowania wysokości, drzwi nadal ciężko chodzą, warto zmienić ustawienia w poziomie, czyli lewo/prawo. Tu również będzie potrzebny imbus 4 mm, ale tym razem drzwi balkonowe należy otworzyć na oścież. Śruba regulacyjna znajduje się z boku dolnego zawiasu. Zmieniając ustawienie tu również warto obracać ją o pół obrotu i na bieżąco sprawdzać efekty. Czasami potrzebna będzie regulacja drzwi balkonowych po przekątnej. To nic innego, jak podniesienie lub opuszczenie drzwi od strony klamki. Zmiany również dokonamy wspomnianym imbusem 4 mm, ale regulując śrubę przy górnym zawiasie, przylegającym do skrzydła drzwiowego.

Jak docisnąć drzwi balkonowe?

Zmiana docisku drzwi balkonowych to nic innego, jak regulacja szczelności. Ustawienia te zaleca się wykonywać dwa razy w roku. Latem, kiedy plastik się rozszerza, docisk należy zmniejszyć, by ułatwić wentylację, a także by nie powodować ocierania podczas otwierania. Z kolei zimą, kiedy okno plastikowe się kurczy, docisk należy zmniejszyć, by nie powstały szczeliny, którymi ucieka ciepło. Regulacja docisku drzwi balkonowych znajduje się w okuciu na skrzydle. Po otwarciu drzwi balkonowych zauważymy rolki mimośrodowe. Tu potrzebny będzie odpowiedni klucz, dzięki któremu przesuniemy grzybek obrotowy na mimośrodzie w kierunku ramy powoduje mniejszy docisk, a przesunięcie w kierunku skrzydła powoduje zwiększenie docisku. Każde drzwi balkonowe wyposażone jest w kilka grzybków i trzeba pamiętać, by ustawić odpowiednio każdy z nich, bo tylko tak regulacja przyniesie efekt.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jeśli chcemy by drzwi balkonowe, ale i okna służyły nam długo, należy dokonywać nie tylko regularnego ustawiania, ale i warto sprawdzać stan uszczelek, a ruchome elementy przesmarować. Prace konserwacyjne pozwolą przedłużyć żywotność stolarki.