29.09.2022
Przeczytasz w 3 minuty

Aby okna plastikowe służyły nam długie lata nie wystarczy tylko je czyścić, ale dwa razy w roku warto je także regulować.

Niestety tematem interesujemy się dopiero, gdy pojawia się jakaś nieszczelność albo trudności w domykaniu, otwieraniu czy obracaniu klamki, a przecież okna plastikowe nieustannie pracują.

 

Dlaczego warto regulować okna?

Zmieniające się pory roku, a co za tym idzie zmiany temperatur wpływają także na okna. Plastik jest materiałem, który pod wpływem ciepła rozszerza się, zaś kurczy się kiedy jest poddawany niskim temperaturom. Dlatego regularne ustawianie docisku okna nie tylko pozwoli, by stolarka okienna służyła nam dłużej, ale i przyniesie realne korzyści finansowe w  oszczędnościach na ogrzewaniu. Regulowanie okna pozwoli też zachować komfort jego użytkowania na dłużej. Okno od nieustanego otwierania, zamykania, może opaść albo unieść się. Skrzydło nie przylegające do ramy zaś z czasem obniża parametry wytrzymałościowe okna, a doprowadzić może nawet do uszkodzenia całej konstrukcji.

 

Jak się przygotować?

Aby wyregulować okna plastikowe, nie trzeba wzywać specjalisty. Zadanie nie jest skomplikowane, a żeby je wykonać wystarczy zaopatrzyć się w kilka narzędzi, które można kupić w każdym sklepie budowlanym. Zanim jednak dokonamy zakupów, warto zerknąć w instrukcję i sprawdzić, jakie mamy okucia. Najczęściej potrzebne są klucz do regulacji rolek zaczepowych oraz imbusy: 2.5, 4 mm.

 

Na czym polega regulacja okien PVC?

Regulacja okien to nic innego, jak zmiana położenia skrzydła względem ramy, a dokonuje się jej w okuciu. Możemy przesunąć ramę skrzydła okna w trzech płaszczyznach: góra/dół, prawo/lewo, a także przód/tył. Pierwsze dwie dotyczą ustawienia odpowiedniego zakresu zachodzenia uszczelki przylgowej skrzydła na ramę ościeżnicy. Przyjmuje się, że poprawny wynosi 8 mm. Regulacja przód/tył to z kolei ustawianie docisku okna.

Jak prawidłowo wyregulować okna?

Wysokość i położenie względem osi zawiasów skrzydła reguluje się w okuciu okiennym mieszczonym w dolnym zawiasie. Najpierw uchylamy okno, zdejmujemy osłonę i dokręcamy śrubę regulacyjną umieszczoną na górze zawiasu, jeśli chcemy unieść skrzydło do góry, a odkręcamy – gdy chcemy je opuścić.

Następnie przy otwartym oknie, dokręcamy śrubę regulacyjną umieszczoną z boku zawiasu, dzięki czemu okno przesuwa się w stronę klamki. Odkręcenie jej - spowoduje przesunięcie skrzydła w stronę zawiasów.

Okucie górne odpowiada za regulację okna po przekątnej. Dokonując regulacji skrzydła unosi się albo opuszcza przeciwległy bok, bez zmiany położenia dolnego naroża skrzydła.

Wszystkich tych regulacji można dokonać przy pomocy imbusa 4 mm. W dolnym zawiasie może być jeszcze dolna śruba regulacyjna, która odpowiada za docisk okna do ościeżnicy. Aby go ustawić potrzebny jest imbus 2.5 mm.

Jak docisnąć okna PVC?

Na szczelność okna wypływa prawidłowe wyregulowanie docisku okna. Latem kiedy plastik rozszerza się, docisk warto zmniejszyć, by przepuszczać powietrze ułatwiając wentylację, ale i by nie powodować ocierania przy otwieraniu. Zimą, kiedy okno plastikowe się kurczy, warto wyregulować okucia, by nie powstawały szczeliny, którymi ciepło z mieszkania wydostaje się na zewnątrz, powodując straty cieplne. Siłę docisku skrzydła do ramy można wyregulować w okuciu, które znajduje się na skrzydle. Po jego otwarciu zauważymy rolki mimośrodowe. Przesunięcie grzybka obrotowego na mimośrodzie w kierunku ramy powoduje mniejszy docisk, a przesunięcie go w kierunku skrzydła powoduje zwiększenie docisku. Czynność ta wymaga zakupu specjalnego klucza. Ponadto pamiętać trzeba, że każde okno wyposażone jest w kilka takich grzybków, więc aby regulacja przyniosła efekt, odpowiednio ustawić trzeba każdy z nich.