BLOG

Regulacja okuć okiennych

Podpowiadamy jak prawidłowo wyregulować okna

Jak wiadomo niektóre materiały pod wpływem warunków atmosferycznych kurczą się lub rozciągają. Tak jest również w przypadku okien PVC, dlatego aby okno prawidłowo spełniało swoją funkcję należy regulować je dwa razy w roku, najlepiej wiosną i jesienią.

Pierwsza regulacja

Pierwsza regulacja powinna odbywać się w niedługim czasie od momentu montażu. Szczególnie, jeśli okna są dużych gabarytów, wówczas jeszcze w pierwszym roku użytkowania mają tendencję do opadania. W wyniku tego skrzydło ciężko otwiera się i zamyka, a także klamka nie działa lekko tak jak zaraz po zamontowaniu. Wówczas należy lekko wyregulować ustawienie skrzydła.

Regulacja dolnego zawiasu

Dolny zawias jest odpowiedzialny za ustawienie wysokości skrzydła oraz położenie względem osi zawiasów. Jeżeli chcemy wyregulować wysokość, to w pierwszej kolejności należy ustawić okno w pozycji uchylnej a następnie zdjąć osłonkę z zawiasu i za pomocą klucza imbusowego (najczęściej 4-milimetrowego) dokręcać śrubę (widoczną od góry), dzięki temu skrzydło delikatnie się podniesie. Jeżeli okno po otwarciu będzie zaczepiać górną częścią skrzydła należy lekko (najlepiej o pół obrotu) odkręcić śrubę. Regulując pozostałe kierunki należy dolną śrubę w zawiasie dolnym dokręcić tak aby skrzydło przesunęło się w stronę klamki.

Regulacja górnego zawiasu

Następnie przystępujemy do regulacji górnego zawiasu. Podczas regulacji tego zawiasu zmienia się położenie skrzydła po przekątnej, bez zmiany położenia dolnego narożnika. Po regulacji dolnego i górnego zawiasu należy sprawdzić czy skrzydło płynnie się otwiera i zamyka oraz czy klamka działa bez większych oporów, następnie nasmarować ruchome części okucia okiennego.

Sezonowa regulacja okien

Regulując okna przed zimą należy zwiększyć szczelność okien za pomocą ośmiokątnego trzpienia grzybkowego (obracając go w stronę uszczelki) na okuciach okiennych, zwiększając docisk skrzydła do ramy. Należy jednak kontrolować aby docisk nie był zbyt duży, wówczas skrzydło będzie ciężko się otwierać i zamykać. Na wiosnę aby zwiększyć cyrkulację powietrza należy wyregulować ośmiokątny trzpień grzybkowy w odwrotną stronę.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi