14.06.2024
Przeczytasz w 3 minuty

Skrzypiące drzwi to problem, który potrafi irytować każdego domownika. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze skrzypiącymi drzwiami wejściowymi, czy drzwiami wewnątrz domu, hałas ten może być uciążliwy i zakłócać codzienny spokój.

Na szczęście istnieją skuteczne metody, aby pozbyć się tego problemu. Zanim omówimy domowe sposoby na skuteczne wyeliminowanie skrzypienia w drzwiach oraz opowiemy o poradach dotyczących ich konserwacji, zastanówmy się chwilę dlaczego drzwi skrzypią. A może to być wynik kilku różnych czynników. Najczęściej winowajcą są zawiasy. Skrzypiące drzwi to wynik tarcia metalowych części zawiasów, które z czasem zużyciu lub zabrudzeniu. Skrzypiące drzwi mogą być również efektem osadzania się kurzu, rdzy lub zwyczajnie braku smarowania. Regularna konserwacja zawiasów jest kluczowa, aby uniknąć tego problemu i cieszyć się cichym, bezproblemowym działaniem drzwi.

 

1. Aby pozbyć się skrzypienia, wystarczy posmarować zawiasy środkiem smarującym takim jak: WD-40, olej do maszyn czy grafit w proszku.

2. Zawiasy w drzwiach można wysmarować także naturalnymi środkami smarującymi takimi jak oliwa z oliwek, zwykłe mydło w kostce czy wazelina.

3. Aby uniknąć problemu skrzypiących drzwi w przyszłości, warto regularnie dbać o zawiasy: smarować, czyścić z kurzu i brudu a także wymieniać te uszkodzone czy zużyte części.

 

 

Co na skrzypiące drzwi?

 

Jeśli przyczyną skrzypienia jest tarcie metalowych części zawiasów, wystarczy zastosować odpowiedni środek smarujący, który zredukuje tarcie i zapewni płynne otwieranie oraz zamykanie drzwi. WD-40 to jeden z najpopularniejszych środków smarujących, który doskonale sprawdza się w walce ze skrzypiącymi drzwiami. Wystarczy spryskać zawiasy, a następnie kilkukrotnie otworzyć i zamknąć drzwi, aby środek dobrze się rozprowadził. WD-40 działa szybko i skutecznie, eliminując skrzypienie. Olej do maszyn to kolejny skuteczny środek, który można zastosować do smarowania zawiasów w drzwiach. Wystarczy nanieść kilka kropel oleju na zawiasy, a następnie poruszać drzwiami, aby olej dotarł do wszystkich miejsc. Olej do maszyn jest trwały i zapewnia długotrwały efekt. Grafit w proszku to doskonałe rozwiązanie dla osób, które preferują suche środki smarujące. Wystarczy nasypać niewielką ilość grafitu na zawiasy, a następnie poruszać drzwiami, aby proszek dobrze się rozprowadził. Grafit w proszku nie przyciąga kurzu i brudu, co jest jego dodatkową zaletą.

 

Domowe sposoby na skrzypiące drzwi

 

Jeśli nie masz pod ręką specjalistycznych środków smarujących, możesz skorzystać z domowych sposobów na skrzypiące drzwi. Oliwa z oliwek to naturalny środek smarujący, który można znaleźć w większości kuchni. Wystarczy nałożyć niewielką ilość oliwy na zawiasy i poruszać drzwiami, aby rozprowadzić ją równomiernie. Oliwa z oliwek jest bezpieczna i skuteczna, choć może nie działać tak długo, jak specjalistyczne środki smarujące. Zwykłe mydło w kostce może również pomóc w walce ze skrzypiącymi drzwiami. Wystarczy potrzeć mydłem zawiasy, a następnie kilkukrotnie otworzyć i zamknąć  drzwi. Mydło zmniejsza tarcie, choć jego efekt może być krótkotrwały. Wazelina to kolejny domowy sposób na skrzypiące drzwi. Wystarczy nałożyć niewielką ilość wazeliny na zawiasy i poruszać drzwiami. Wazelina działa podobnie jak oliwa z oliwek, zapewniając tymczasową ulgę od skrzypienia.

Jak smarować zawiasy w drzwiach?

Niezależnie od wybranego środka smarującego, ważne jest, aby odpowiednio przygotować zawiasy do smarowania. Przede wszystkim przed nałożeniem środka smarującego, warto oczyścić zawiasy z kurzu i brudu. Można to zrobić za pomocą suchej szmatki lub pędzelka. Następnie nałóż środek smarujący na wszystkie części zawiasów i kilkukrotnie otwórz i zamknij drzwi, aby środek się dobrze rozprowadził. Jeśli zauważysz nadmiar środka smarującego, usuń go za pomocą szmatki, aby uniknąć zabrudzenia podłogi czy ścian. Jeśli pomimo smarowania zawiasów skrzypienie nie ustępuje, może być konieczna ich wymiana. Zawiasy, które są zużyte, zardzewiałe lub uszkodzone mechanicznie, nie będą działać prawidłowo i mogą powodować dalsze problemy.