BLOG

Słoneczny dom – jak właściwie rozmieścić okna w domu względem stron świata?

Jak zatem zagwarantować odpowiednią ilość światła słonecznego niezbędną do wygodnego mieszkania oraz zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Wybierając okna do domu przede wszystkim zwracamy uwagę na parametry techniczne, jakość oraz cenę. Trzeba jednak pamiętać o rozsądnym rozmieszczeniu okien w domu, które zapewni komfort i przyjemną atmosferę.

Jak zatem zagwarantować odpowiednią ilość światła słonecznego niezbędną do wygodnego mieszkania oraz zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Już na etapie projektowania domu należy rozplanować okna tak, aby doświetlały wnętrza naturalnym światłem. Znaczenie tu odgrywa zarówno wielkość okien, ich usytuowanie, jak i wybór odpowiednich modeli dopasowanych do danego pomieszczenia. Bardzo istotne jest odpowiednie rozmieszczenie okien względem kierunków świata.

Najbardziej nasłonecznioną stroną  fasady jest południe i zachód. Warto zatem wybrać tutaj okna w dużym rozmiarze, bądź ich większą ilość. W ten sposób bez nakładów finansowych docieplimy oraz doświetlimy nasz dom.

Słońce o wschodzie nie nagrzewa pomieszczeń tak bardzo jak w południe. Dlatego wschodnia ekspozycja okien idealnie sprawdzi się w kuchni, która w ciągu dnia zatrzymuje ciepło z gotowania.

Strona północna ma najmniejsze nasłonecznienie, dlatego dobrze jest ograniczyć powierzchnię przeszkloną od tej strony. Jeśli jednak istnieje potrzeba zastosowania okien na północnej fasadzie, zalecamy okna energooszczędne o podwyższonej izolacyjności termicznej. Wówczas pozwoli to na ograniczenie strat ciepła, co z pewnością odczujemy w zmniejszeniu kosztów ogrzewania.

Jak zaplanować korzystne rozmieszczenie pomieszczeń w domu?

Rozmieszczenie okien względem stron świata to jedno, natomiast zaplanowanie rozmieszczenia pomieszczeń w domu to druga ważna kwestia. Od strony południowej powinny się znajdować pomieszczenia potrzebujące najwięcej dziennego światła, czyli takie w których spędzamy najwięcej czasu np. salon, gdzie możemy zastosować duże przeszklone ściany, bądź przesuwne drzwi tarasowe, pokoje służące np. za biuro, a także pokoje dzieci, gdzie naturalne promienie słoneczne z pewnością pozytywnie wpłyną na koncentrację. Planując takie pomieszczenia od strony południowej domu dodatkowo zyskamy w chłodniejszych porach roku nie tylko naturalne doświetlenie, ale również zyski energii.

Wschodnia część domu to najlepsza lokalizacja dla sypialni. Takie umiejscowienie sprawi, ze poranne promienie słoneczne napełnią nas dobrą energią i chętniej wstaniemy z łóżka, natomiast wieczorem słońce nie będzie przeszkadzać w zaśnięciu, a latem nie będzie nadmiernie nagrzewać pomieszczenia. Na stronie wschodniej warto też pomyśleć o rozmieszczeniu kuchni, ponieważ podczas gotowania temperatura i tak jest wyższa niż w pozostałej części domu.

Północna część domu jest najlepszym miejscem na łazienkę oraz pomieszczenia gospodarcze takie jak kotłownia, garaż czy spiżarnia. Takie pomieszczenia nie potrzebują dużej ilości światła.

Przepisy budowlane wskazują na to, że powierzchnia przeszklona powinna wynosić co najmniej 1/8 powierzchni podłogi w jaśniejszych pomieszczeniach, w ciemniejszych pomieszczeniach natomiast minimum powinno wynosić 1/12. Zazwyczaj stosowane są przeszklenia dużo większe niż zalecane, aby lepiej doświetlić pomieszczenia. W bardzo dużych pomieszczeniach, jak np. w salonie warto zastosować przeszklenia na dwóch ścianach. W łazience czy w spiżarni wystarczą z pewnością małe okienka. Natomiast w kuchni najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie okna nad blatem kuchennym, które zapewni naturalne światło podczas przyrządzania potraw.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi