BLOG

Szprosy w oknach – wady i zalety

Czy warto zastosować szprosy w oknach?

Zdania na temat stosowania szprosów są podzielone. Jedni twierdzą, że są eleganckie, natomiast inni, że są niepraktyczne. Bez względu na podzielone opinie faktem jest, że dom w którym goszczą okna ze szprosami nabiera niepowtarzalny charakter.

Szprosy…

Szprosy zwane inaczej szczeblinami, to małe listewki dzielące okna na mniejsze części. W przeszłości szprosy stanowiły głównie element konstrukcyjny. Obecnie jednak są stosowane bardziej dla ozdoby, niż z konieczności. Istnieje kilka rodzajów szprosów.

Szprosy konstrukcyjne

Ten rodzaj szprosów jak sama nazwa wskazuje stanowi element konstrukcyjny okna. Wykonywane są z tego samego materiału co okno, dzieląc je na kilka mniejszych części. W każde pole wstawiana jest oddzielna szyba. Tego typu szprosy wyglądają bardzo efektownie, natomiast komplikują produkcję okna, co wpływa na wzrost ceny. Ponadto pogarszają właściwości izolacyjne szyb. Przez swoją grubą strukturę ograniczają także dostęp światła dziennego do wnętrza pomieszczenia. Jednak znacząco zwiększają stabilność okna co jest ważne zwłaszcza w dużych konstrukcjach.

Szprosy wewnątrzszybowe

Szprosy wewnątrzszybowe nazywane także międzyszybowymi montowane są w środku pakietu szybowego, dlatego nie przeszkadzają w myciu. Głównym powodem do podjęcia decyzji o wyborze tego rodzaju jest właśnie łatwość mycia szyb, a także estetyka. Komfort i wygoda kosztuje, dlatego szprosy wewnątrzszybowe są dosyć drogie.

Szprosy naklejane

Zwane także wiedeńskimi. Wewnątrz pakietu szybowego umieszcza się tzw. ślepy szpros, czyli listwę, która umożliwia równe przyklejenie szprosów z obu stron okna. Ten rodzaj szprosów negatywnie wpływa na komfort użytkowania, ponieważ w czasie deszczu spływa po nich brudna woda, zbierają kurz, a latem pod wpływem wysokich temperatur mogą się także odkształcić.

Rozważając zastosowanie okien ze szprosami należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Szprosy posiadają wady, które nie każdy będzie w stanie zaakceptować, jednak zdarzają się również tacy, którzy poświęcą funkcjonalność na rzecz wyglądu.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi