Przez okna potrafi uciekać nawet trzydzieści procent ciepła z domu. Ustawienie trybu zimowego w oknach pozwala oszczędzić energię i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.
Chodzi o kontrolowanie docisku uszczelki, a co za tym idzie regulowanie mocy przepływu powietrza. Wielu inwestorów nie wykorzystuje opcji dostosowywania szczelności do zmieniających się pór roku, a to duży błąd. Tym bardziej, że ustawienie trybu zimowego nie wymaga wzywania fachowców. Wystarczy kilka narzędzi, dostępnych tak naprawdę w każdym sklepie budowlanym. Najczęściej potrzebne są kombinerki, klucz do regulacji rolek zaczepowych oraz imbus 4 mm. Warto zajrzeć w instrukcję okna i upewnić się jakie mamy okucia, zanim dokonamy tych zakupów.
Czy każde okno ma tryb zimowy?
Większość nowoczesnych okien wyposażona jest w okucie, pozwalające zmieniać położenie skrzydła względem ramy. Ponieważ najczęściej okna montowane są wiosną czy latem, fabrycznie ustawia się je w trybie neutralnym. Gdzie sprawdzić jaki tryb mamy wybrany? Wystarczy otworzyć okno i poszukać rolek mimośrodowych. To takie wystające bolce na boku skrzydła, zazwyczaj od jednego do trzech, rozstawione w sporych odstępach. Te metalowe wstawki mają nieregularny kształt, z jednej strony są węższe, a z drugiej szersze. Gdy bolec jest ustawiony grubszą stroną do uszczelki to jest to tryb zimowy okien, a kiedy węższą częścią – to opcja letnia.
Co daje regulacja okien na zimę?
Prawidłowe wyregulowanie docisku okna wpływa na jego szczelność. Latem plastik rozszerza się, więc warto poluzować docisk, by więcej powietrza dochodziło do środka. To ułatwi wentylację, ale także uchroni uszczelki przed ocieraniem podczas otwierania. Z kolei zimą, okno plastikowe kurczy się, regulacja okucia pozwoli uchronić przed powstawaniem szczelin, którymi ciepło z mieszkania wydostaje się na zewnątrz, powodując straty cieplne. Ustawienie odpowiedniego docisku pozwala ponadto utrzymać we wnętrzu odpowiedni poziom wilgoci, eliminując w ten sposób ryzyko wystąpienia pleśni i grzybów.
Jak zmienić tryb okna na zimowy?
Siłę docisku skrzydła do ramy regulujemy w okuciu, które znajduje się na skrzydle. Po jego otwarciu zauważymy rolki mimośrodowe. Przesunięcie grzybka obrotowego na mimośrodzie w kierunku ramy powoduje mniejszy docisk, a przesunięcie go w kierunku skrzydła powoduje zwiększenie docisku. Czynność ta wymaga zakupu specjalnego klucza. Ponadto pamiętać trzeba, że każde okno wyposażone jest w kilka takich grzybków, więc aby regulacja przyniosła efekt, odpowiednio ustawić trzeba każdy z nich.
Dlaczego warto regulować okna?
Dopasowywanie docisku do panujących warunków atmosferycznych nie tylko pozwala na lepszy komfort utrzymania ciepła, a więc i de facto oszczędności w ogrzewaniu, ale także przedłuża żywotność całej konstrukcji okna. Zmiany pór roku, a wraz z nimi zmiany temperatur wpływają na okna. Pamiętać trzeba, że plastik to materiał, który reaguje na temperaturę - rozszerza się latem, a zimą kurczy. Warto więc regulować okno, by skrzydło przylegało do ramy. Pozwoli to na dłużej zachować parametry wytrzymałościowe. Zresztą zmianę położenia skrzydła względem ramy możemy nie tylko przód/tył regulując docisk, ale także dwóch innych płaszczyznach: góra/dół, prawo/lewo. Dwie ostatnie dotyczą ustawienia odpowiedniego zakresu zachodzenia uszczelki przylgowej skrzydła na ramę ościeżnicy. Przyjmuje się, że poprawny wynosi 8 mm.