BLOG

W jaki sposób możemy zaoszczędzić w czasie sezonu grzewczego?

Na jakie elementy należy zwrócić uwagę, aby nie narażać się na dodatkowe koszty za ogrzewanie?

Jesień w pełni. Z każdym kolejnym dniem temperatura na zewnątrz jest coraz niższa. Zatem znowu pojawia się temat rachunków za ogrzewanie.

Najskuteczniejszymi sposobami na obniżenie rachunków za ogrzewanie jest gruntowna termomodernizacja budynku taka jak: wymiana nieszczelnych okien i drzwi oraz ocieplenie budynku. O tym jednak trzeba pomyśleć poza sezonem grzewczym. Istnieją także praktyczne sposoby na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie nie wymagające nakładów finansowych.

Odpowiednia temperatura

Temperatura wewnątrz mieszkania czy domu powinna być dostosowana do charakteru pomieszczenia oraz aktywności domowników. Nie ma potrzeby by wszystkie pomieszczenia były jednakowo ogrzewane. W tych w których przebywamy rzadziej możemy przykręcić grzejniki. Również w kuchni nie należy przesadzać z ogrzewaniem, ponieważ podczas gotowania wnętrze dodatkowo się dogrzeje. Najważniejsze są pomieszczenia w których przebywamy w ciągu dnia, czyli salon czy pokój dziecka, sypialnie mogą być nieco chłodniejsze. Najcieplejszym miejscem w domu powinna być łazienka. Gdy wychodzimy z domu warto przykręcić grzejniki we wszystkich pomieszczeniach.

Dostęp do grzejników

Grzejniki powinny być w jak największym stopniu odsłonięte, dlatego nie są wskazane grube zasłony, a także stawianie tuż obok mebli. Wówczas efektywność grzejnika może spaść nawet o 20 %. Nie wskazane jest również zaczepianie na grzejnikach suszarki na bielizny oraz mokrych ręczników. Tylko w pełni odsłonięte kaloryfery mogą skutecznie rozprowadzić ciepło w pomieszczeniach.

Wietrzenie

W okresie jesienno-zimowym powinno się wietrzyć pomieszczenia krótko ale intensywnie, poprzez otwarcie okna. Pozostawienie okna na mikrowentylację nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ ciepło i tak będzie uciekać. Ważne jest, aby podczas wietrzenia pomieszczeń zakręcić zawory na grzejniku. W przeciwnym razie narazimy się na dodatkowe koszty za ogrzewanie.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi