BLOG

W jaki sposób rozświetlić ciemną kuchnię?

Na jakie elementy należy zwrócić uwagę, aby nasza kuchnia stała się jasna i praktyczna?

Nie tylko w blokach ale także w domach jednorodzinnych występują kuchnie o niedużej przestrzeni oraz niewielkiej ilości światła słonecznego. Na jakie elementy należy zwrócić uwagę, aby nasza kuchnia stała się jasna i praktyczna?

Okno w kuchni

Jeżeli posiadamy w niewielkiej kuchni okno to nie jest jeszcze najgorzej. Projektując przestrzeń kuchenną należy zapewnić jak największą ilość światła słonecznego, dlatego w pierwszej kolejności należy pomyśleć o przeszkleniach. Duża ilość naturalnego oświetlenia z pewnością optycznie powiększy mieszkanie.

Różne rodzaje okien

Na rynku dostępne są różne rodzaje okien i nie chodzi tu tylko o materiał, ale o kształt, grubość profila, czy rodzaj zastosowanego szkła. Jeżeli zależy nam na dużej ilości naturalnego oświetlenia, należy wziąć pod uwagę współczynnik Lt, który informuje o ilości przepuszczania światła przez szybę. Im jest większy tym więcej zysków możemy czerpać ze słońca. W naszej ofercie posiadamy okno Quadro, które posiada ultrawaski profil oraz zwiększoną powierzchnię przeszklenia która dostarczy dużo naturalnego świata do pomieszczenia. Ponadto nowoczesny design pozwala na nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Rozmieszczeni mebli

Planując rozmieszczenie mebli w zabudowie kuchennej należy trzymać się zasady, żeby wysokie meble stały dalej od okna, natomiast bliżej ściany. Ciemne barwy w ciasnym pomieszczeniu przytłaczają, dlatego wybierając kolor szafek warto rozważyć biały, lub inny jasny odcień. Równie ważne jest, aby nie zabudowywać całej ściany.

Kuchnia bez okna

Zdarzają się również kuchnie w których nie zaprojektowano okna, ze względu na oszczędność miejsca na ścianie, na której mogłyby znajdować się np. meble. Jednak nie jest to dobre rozwiązanie. Wszystkie czynności muszą się odbywać przy sztucznym świetle oraz brak możliwości intensywnego wietrzenia poprzez otwarcie okna. Takie rozwiązanie jest szczególnie dokuczliwe dla osób lubiących kulinarne eksperymenty. Najlepszym wyjściem na doprowadzenie naturalnego światła będzie wyburzenie ściany łączącej kuchnię z salonem. Ponadto uzyskamy dodatkowe miejsce, które z pewnością będzie mile widziane.

Niestety takie rozwiązanie również ma swoje wady. Przygotowując potrawy często powstaje niemały bałagan, który będzie widoczny dla osób przebywających w salonie oraz może przeszkadzać woń smażonych potraw.

Jeżeli nie jesteśmy gotowi na tak radykalne zmiany to pora pomyśleć nad odpowiednim sztucznym oświetleniem. Oprócz głównego oświetlenia warto zastosować  nad blatem roboczym lub wewnątrz szafek.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi