BLOG

W jaki sposób sprawdzić, czy okna prawidłowo spełniają swoją funkcję?

Jak sprawdzić bez pomocy fachowca, czy okno posiada właściwości izolacyjne i funkcjonale?

Decydując się na remont mieszkania, zazwyczaj nie mamy wątpliwości, że przyszedł na to czas. Brudne ściany, czy porysowana podłoga z pewnością ułatwią decyzję o podjęciu kroków. Niestety, jeżeli chodzi o okna, jest trochę gorzej. Zdarza się, że okna na pierwszy rzut okna wyglądają bardzo dobrze, natomiast mogły już dawno stracić swoje właściwości izolacyjne oraz funkcjonale. Jak zatem to sprawdzić bez pomocy fachowca?

Dokładne umycie okien

Pierwszym najłatwiejszym sposobem jest dokładne umycie okien. Stara i zniszczona powierzchnia, zarówno szyb, jak i ram będzie trudna do umycia. W przeciwieństwie do nowych okien, które umyją się szybko bez żadnych oporów. Nowe okna, nie tylko pozwolą na zaoszczędzenie czasu na dbanie o czystość, a także przejrzyste szyby, zapewnią lepsze doświetlenie wnętrz.

Izolacyjność okien

Wysokie rachunki za ogrzewanie lub nadmierny upał przedostający się do środka pomieszczenia mogą świadczyć o nieszczelności okien. Można to sprawdzić domowymi sposobami. Pierwszym z nich jest kartka papieru. Należy umieścić kartkę pomiędzy ramą a skrzydłem okiennym i następnie zamknąć okno. Jeżeli kartka będzie się swobodnie wysuwać oznacza to, że docisk skrzydła do ramy jest zbyt mały. Kolejnym sposobem jest próba dymu. Należy skierować dym w stronę okna, jeżeli będzie nieszczelne, to dym w szybki sposób przedostanie się na drugą stronę.

Szczelność dźwiękowa

Izolacyjność cieplna okien to nie jedyna funkcja jaką powinny spełniać okna. Ważnym elementem jest również ochrona przed hałasem, czyli komfort akustyczny. Poziom natężenia hałasu możemy zmierzyć decybelomierzem. Norma natężenia dźwiękowego dla mieszkań wynoszą 30 dB w nocy i 40 dB w dzień. Dźwiękoszczelne okna obniżają natężenie hałasu nawet o 35-36 dB. Natomiast nowe, zwykłe okna obniżają o 30-32 dB.

Jeżeli po przeprowadzeniu domowych testów nadal masz wątpliwości czy Twoje okna wymagają wymiany należy poprosić o pomoc fachowców.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi