BLOG

W jaki sposób zabezpieczyć dom przed upałem?

W jakie elementy powinno być wyposażone okno, aby chroniło przed upałem?

Upały już od dłuższego czasu dają się we znaki. Każdy z nas marzy, aby wrócić do chłodnego domu i schronić się przed palącym słońcem. W jaki sposób możemy zabezpieczyć nasz dom przed nagrzaniem? W poniższym artykule przedstawimy kilka rozwiązań.

Rozmieszczenie i rodzaj okna

Już na etapie projektowania domu należy pamiętać, że najbardziej nasłonecznione strony domu to południe i zachód, dlatego należy się zastanowić jakie pomieszczenia powinny się tam znajdować. Ponadto, montaż okien powinien być trójwarstwowy, wówczas ograniczy przedostanie się ciepła z zewnątrz. W oknach i drzwiach tarasowych warto zastosować system mikrowentylacji. Dzięki temu uzyskamy komfort wietrzenia bez obawy o nasze bezpieczeństwo. Warto zastosować okucia z wietrzeniem szczelinowym. Wówczas możemy odstawić skrzydło od ramy na szczelinę 6 mm. Dobrym rozwiązaniem są również nawiewniki okienne, które w razie potrzeby możemy otworzyć lub zamknąć.

Ważne szkło

Obecnie na rynku dostępne są szyby przeciwsłoneczne. Szczególnie przydatne od nasłonecznionej strony  w dużych przeszkleniach. Posiadają dużą przepuszczalność światła natomiast niską przepuszczalność energii słonecznej. Szyby przeciwsłoneczne początkowo były wykorzystywane głównie w budynkach publicznych, jednak coraz częściej pojawiają się w budownictwie mieszkaniowym. Szczególnie stosowane są w ogrodach zimowych i przeszklonych werandach. Dostępne są dwa rodzaje szyb na które możemy się zdecydować w domu:

– szyba absorpcyjna – chroni pomieszczenie przed przegrzaniem, poprzez pochłanianie części promieniowania. Szyba wykonana jest z barwionego w masie szkła typu float. Istnieje możliwość barwienia na różne kolory. Zarówno od koloru jak i grubości szyby, ściśle zależy ilość absorbowanego światła.

– szyba refleksyjna – również wykonana jest ze szkła typu float, jednak jest powlekana dodatkowo warstwą tlenków metali, która działa na zasadzie lustra, odbijając promienie słoneczne.

Jeżeli posiadamy stare okna i nie chcemy ich wymienić na nowe, istnieją specjalne folie termoizolacyjne, które możemy nakleić bezpośrednio na szybę. Jednak warto zlecić ich montaż fachowcom. Występują w różnych odcieniach i delikatnie zmieniają barwę szyby. W czasie upałów odbijają i absorbują ciepło do 80 %.

Zasłony i rolety

Doskonałym uzupełnieniem wyposażenia okien chroniących przed upałem są zasłony i rolety. Jeżeli chodzi o zasłony, powinny być grube i ciemne. Natomiast w przypadku rolet mamy mnóstwo możliwości. Między innymi występują rolety zwijane wolno wiszące lub kasetowe, istnieją także rolety rzymskie, które podciągają się w równe fałdy. Mogą być wykonane z materiałów bawełnianych, poliestrowych, a także z grubych tkanin. Należy jednak pamiętać, że przed upałem chronią te nieprzepuszczające światła.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi