BLOG

Więcej światła w pomieszczeniu

W jaki sposób zapewnić sobie większą ilość światła we wnętrzach?

Naturalne oświetlenie jest bardzo ważne. Jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzi, zwierząt oraz roślin. Szczególnie w sezonie jesienno-zimowym możemy odczuwać bark naturalnych promieni słonecznych. Jeżeli jest możliwość, to warto wyjechać na wakacje do ciepłych krajów, żeby naładować akumulatory. Gdy jednak takiej możliwości nie mamy, to warto już na etapie budowy domu zastosować rozwiązania, które zapewnią więcej świtała w pomieszczeniach.

Duże okna

Ilość przedostającego się do wnętrza pomieszczenia naturalnego światła zależy głównie od okien. Obecnie najbardziej popularne są pakiety 3-szybowe. Przestrzenie międzyszybowe wypełnione są gazem szlachetnym, który wpływa na izolacyjność cieplną. Szyby pokryte są specjalnymi powłokami, które mają na celu przepuszczanie do wnętrza promieni słonecznych, oraz zatrzymywanie ciepła wewnątrz pomieszczenia. Za ilość promieni przedostających się do środka pomieszczenia odpowiedzialny jest współczynnik Lt. Im jest wyższy tym więcej, światła przedostanie się do środka. Wiadomo, że im większe okna, tym jaśniej będzie w domu. Ponadto decydując się na innowacyjne okna Quadro, które posiadają ultrawąskie profile oraz ukryte skrzydło, skutecznie doświetlą nasz dom w jeszcze większym stopniu. Dobrym pomysłem jest zastosowanie przesuwnych drzwi tarasowych, które dodatkowo optycznie powiększą przestrzeń oraz otworzą dom na piękno przyrody.

Korzyści z zastosowania dużych okien

Oczywiście wspomniane wyżej doświetlenie wnętrza. Naturalne promienie słoneczne są szczególnie pożądane w okresie jesienno-zimowym, gdy jest ich znacznie mniej niż latem. W takiej sytuacji duże przeszklenia pomogą zredukować doświetlanie sztucznym światłem, co wpłynie na rachunki za prąd. Kolejną zaletą jest także docieplenie pomieszczeń. Co pozytywnie odczujemy na rachunkach za ogrzewanie. Naturalne oświetlenie wpływa także pozytywnie na nasze samopoczucie, koncentrację czy komfort pracy. Dlatego już na etapie projektu domu powinniśmy pomyśleć, żeby w słonecznych pomieszczeniach zaplanować gabinet, pokój dziecka, czy salon.

Jeszcze więcej światła

Więcej naturalnego światła możemy wpuścić do wnętrza za pomocą odbicia promieni z zewnątrz, a mianowicie od elewacji. Jest to możliwe tylko pod warunkiem, że elewacja domu będzie w jasnych kolorach np. biały, beż, czy też jasne odcienie żółci, bądź niebieskiego. Należy pamiętać także o parapetach, które również powinny być w jasnych kolorach. Jeżeli mieszkamy obok rzeki, stawu, czy jeziorka to odbicie słońca od wody sprawi, że w naszych wnętrzach może zrobić się jaśniej. Jeżeli nie mieszkamy w pobliżu żadnego zbiornika wodnego, a mamy możliwość wykopania stawu, to warto to zrobić. Nie tylko zapewni więcej światła w domu, ale także pięknie ozdobi nasz ogród.

Jasne kolory we wnętrzach także rozświetlą pomieszczenie. Warto wybrać stonowane, pastelowe barwy. Na rynku dostępnych jest wiele farb, które pomogą rozświetlić wnętrze np. perłowa, metaliczna itp.

Aranżacja okna

Aranżacja okna również ma wpływ na ilość przedostającego się do wnętrza światła. Jeżeli chcemy aby było go jak najwięcej, to powinniśmy nie zasłaniać okna lub zawiesić tylko delikatną firankę. Nie zalecane są ciemne zasłony, które ograniczą dostęp naturalnego oświetlenia.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi