23.09.2022
Przeczytasz w 3 minuty

Komfort domowników zależy nie tylko od poczucia bezpieczeństwa, ale w dużej mierze od uczucia intymności.

We własnym mieszkaniu chcemy mieć ciszę i spokój. Nie zawsze jednak możemy odciąć się od otaczającego nas świata. Czasem hałas zwyczajnie przenika przez drzwi, zaś uciążliwe dźwięki powodują niepokój, który może przerodzić się nawet w kłopoty ze snem. Problem jest zwłaszcza dokuczliwy w blokach. Nikt nie czuje się dobrze, gdy co chwilę słyszy kroki, przekręcanie kluczy w zamkach, rozmowy na klatce schodowej. Jeszcze trudniej czuć się swobodnie ze świadomością, że to, co robi się w domu, słychać na zewnątrz. Dlatego tak ważne jest, by izolować dom od dźwięków z ulicy.

 

Jak skutecznie wygłuszyć drzwi do mieszkania?

 

Na szczęście rynek oferuje drzwi o wysokim współczynniku izolacyjności akustycznej, dzięki zastosowaniu specjalnego wypełnienia, a także solidnych uszczelek. Ale równie dobrze można samodzielnie zadbać o izolację akustyczną i poprawić dźwiękoszczelność drzwi bez wymieniania ich na nowe. Jest kilka sposobów na to, by chronić domowników przed nadmiernym hałasem.

Dlaczego dźwięki przedostają się do środka?

Przyczyn może być kilka. Przede wszystkim warto sprawdzić czy ościeżnica jest prawidłowo zamontowana i czy nie tworzy gdzieś luki między futryną, a frontem. Warto też upewnić się, czy próg wejściowy jest stabilny – powinien przylegać do drzwi. Po trzecie należy sprawdzić stan uszczelek, bo jeśli odklejają się albo kruszą, także tworzą szczeliny przepuszczające dźwięki. Jeśli jednak drzwi są prawidłowo zamontowane, próg oraz uszczelki też są w dobrym stanie, a mimo to odgłosy z zewnątrz są uciążliwe, można zaradzić temu tworząc na powierzchni drzwi dodatkową warstwę izolującą.

Jak skutecznie wytłumić drzwi?

Dodatkowe wyciszenie możemy uzyskać stosując tapicerkę drzwiową, matę wygłuszają, tapetę akustyczną, czy panele drewnopodobne. To nie tylko dobry sposób na poprawienie dźwiękoszczelności, ale także zwiększenie izolacyjności cieplnej, a nawet renowację starych drzwi, które nie pasują do wnętrza. Oklejając drzwi wejściowe pamiętać trzeba o dobraniu odpowiedniej grubości materiału, by dodatkowa warstwa nie przeszkadzała nam w pełni ich otwierać.

tapicerka drzwiowa

Czym wygłuszyć drzwi?

Najpopularniejszym, bo i łatwym w montażu, sposobem wygłuszenia drzwi jest tapicerka drzwiowa, wykonana z pianki poliuretanowej, pokrytej skórą czy skajem. Można je znaleźć gotowe w sklepach, albo wykonać na zamówienie u tapicera. Równie łatwym sposobem na wytłumienie drzwi jest mata wygłuszająca. To samoprzylepna pianka akustyczna  o niewielkiej grubości, którą wykonuje się z materiałów syntetycznych. Trzeba jednak pamiętać, by przed przyklejeniem dobrze oczyścić powierzchnię drzwi. Dla lepszego efektu warto zabezpieczyć brzegi maty. Można okleić taśmą neopronową albo zamaskować kątownikami. Wysokie właściwości dźwiękoszczelne posiada także tapeta akustyczna. Podobnie jak mata, jest łatwa z montażu, ponieważ posiada samoprzylepną warstwę, ale jest nieco bardziej estetyczna. Może być wykonana z winylu, włókien poliestrowych czy korka.

Nowocześniejszym sposobem wyciszenia drzwi wejściowych jest zastosowanie piankowej izolacji akustycznej. Przykleja się ją na całą powierzchnię drzwi, podobnie jak matę. To bardzo skuteczny sposób wyciszenia, bo warstwa jest wykonana z kauczuku, ale niestety mniej estetyczny. Dlatego wybierający to rozwiązanie często decydują się na dodatkowe przyklejenie fototapety lub tkaniny. Wymagania estetyczne spełniają na pewno drewnopodobne panele akustyczne. Są ciekawym sposobem, bo zapewniają dobrą izolację przed dźwiękami, poprawiają ocieplenie, a zróżnicowany dekoracyjny charakter pozwala na idealne dopasowanie do wnętrza. Trzeba jednak pamiętać, że takie wyciszenie musi być odpowiednio docięte do wymiaru drzwi.