16.08.2023
Przeczytasz w 3 minuty

Klamka w oknie to jeden z najważniejszych elementów, który odpowiada za jego otwieranie i zamykanie. Jeśli klamka jest uszkodzona, może to uniemożliwić swobodną obsługę okna. W takiej sytuacji konieczna jest jej wymiana.

Wymiana klamki w oknie nie jest trudnym zadaniem. Można ją wykonać samodzielnie, bez konieczności pomocy fachowca. Wystarczy tylko kilka podstawowych narzędzi i trochę czasu.

 

1. Jeśli klamka obraca się dookoła, to oznacza, że ma uszkodzony trzpień. Naprawy jednak można dokonać samemu i to bez specjalistycznych narzędzi – za pomocą popularnego śrubokręta.

2. Klamkę wymienia się tak samo, bez względu na to, czy są to okna plastikowe, aluminiowe czy drewniane.

3. Aby wymienić klamkę wystarczy przekręcić ją w  pozycję otwartego okna, podważyć zaślepkę i odkręcić dwa wkręty, które trzymają ją w oknie.

 

 

Klamki okienne są jednym z najważniejszych elementów okna. Odpowiadają za otwieranie i zamykanie okien, a także za ich bezpieczeństwo. Jeśli klamka okienna jest zepsuta, może utrudnić lub uniemożliwić korzystanie z okna. W niektórych przypadkach zepsuta klamka może również stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Kiedy należy wymienić klamkę? Kiedy nastąpiły uszkodzenia mechaniczne, np. pęknięcia, kiedy uszkodzona jest zasuwnica – wówczas klamka stawia opór i nie można odblokować okucia bądź wyrobiony jest trzpień klamki – wtedy klamka przekracza swój normalny zakres obrotu. Powodów, dla których może być konieczna wymiana klamki w oknie, jak widać, może być wiele. Czasem mogą to być po prostu walory wizualne. Klamka może wymagać wymiany z powodu zmian w wyglądzie lub stylu okna. Trzeba przyznać, że wymiana klamki to sposób na odświeżenie okna i nadanie mu nowoczesnego wyglądu, dlatego często dokonuje się jej podczas remontu.

 

 

 

 

Jak wymienić klamkę w oknie plastikowym?

Wymiana klamki w oknie plastikowym jest stosunkowo prosta. Wystarczy klucz płaski, wkrętak krzyżakowy i nowa klamka. Zacząć należy od odkręcenia starej klamki. Aby to zrobić ustawiamy klamkę w pozycji otwartego okna i delikatnie podważamy i obracamy zaślepkę, by dostać się do śrub montażowych. Zwykle klamka przykręcona jest dwoma wkrętami. Odkręcamy starą klamkę i wyjmujemy ją z okna.  Następnie zakładami nową klamkę na okno. Również ustawiamy ją w pozycji otwartego okna. Klamka powinna pasować do otworów w oknie. Jeśli  nie pasuje, można dopasować ją za pomocą pilnika. Po założeniu klamki przykręcamy ją dwoma wkrętami. Wkręty powinny być przykręcone tak, aby klamka była stabilna, ale nie za mocno. Na koniec testujemy nową klamkę, powinna otwierać i zamykać okno bez problemu.

 

Przeczytaj również: Czym myć ramy okien z PVC?

Jak wyjąć trzpień z klamki okiennej?

Trzpień klamki okiennej jest odpowiedzialny za otwieranie i zamykanie okna. Jeśli trzpień jest zepsuty, może to uniemożliwić korzystanie z okna. W niektórych przypadkach zepsuty trzpień może również stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Jak rozpoznać, że zepsuta klamka to wina trzpienia? Metalowy element w środku klamki gdy jest wyrobiony, umożliwia obracanie klamki dookoła.

Aby wyjąć trzpień z klamki okiennej, potrzebne będą klucz płaski oraz wkrętak krzyżakowy. Zacząć trzeba od odkręcenia klamki, czyli powtórzenia czynności, o których pisaliśmy wyżej. Kiedy odkręcimy klamkę i wyjmiemy ją z okna, możemy przejść do odkręcenia trzpienia, który zwykle jest przykręcony jednym wkrętem. Gdy go odkręcimy, wyjmujemy z okna i zakładamy nowy. Trzpień powinien pasować do otworu w oknie, by spasować się z przekładnią. W większości okien pasują uniwersalne modele klamek, gdzie rozstaw śrub mocujących wynosi 43 mm a przekrój trzpienia 7x7 mm. Długość trzpienia zmierzysz po rozkręceniu klamki. Gdy założysz nowy trzpień, przykręć go jednym krętem, tak by element był stabilny. Na koniec załóż klamkę na okno i przykręć dwoma wkrętami. Sprawdź, czy klamka swobodnie się przekręca.

 

Przeczytaj również: Konserwacja i pielęgnacja okien