BLOG

Wymiana okien w zabytkowym budynku

Na jakie elementy musimy zwrócić uwagę wymieniając okna w zabytkowym budynku?

W nowo wybudowanych domach mamy dowolność wyboru materiałów jakie chcemy zastosować. Dotyczy to także okien. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo kształtów i kolorów profili, dzięki czemu nawet najbardziej wymagający klient znajdzie coś dla siebie. Inaczej sytuacja wygląda jeśli budynek wpisany jest do ewidencji zabytków. Zatem w jaki sposób powinniśmy się odpowiednio przygotować do wymiany okien w takim budynku?

Wymiana okien

Wszelkie prace remontowe w obiektach zabytkowych podlegają ścisłym przepisom. Jeżeli chcielibyśmy przeprowadzić tego typu działanie musimy koniecznie poinformować o tym konserwatora zabytków. Głównie w wytycznych chodzi o zachowanie ciągłości architektonicznej, czyli chodzi o to, że przeprowadzane prace remontowe muszą być stylistycznie takie same, jak reszta budynku. Na przykład gdy w starej zabytkowej kamienicy zastosowane są białe okna ze szprosami, to nie uzyskamy zgody na wymianę na kolorowe okna bez szprosów.

Na jakie cechy należy zwrócić uwagę wymieniając okna?

W celu zachowania spójności architektonicznej w budynkach wpisanych do ewidencji zabytków, podczas wymiany okien należy zwrócić uwagę na kształt, kolor profilu okiennego, wielkość oraz kształt otworów okiennych, elementy wykończenia, podziały szyb, elementy dekoracyjne oraz wiele innych.

Wymagane dokumenty

Tak jak wcześniej pisaliśmy przeprowadzenie jakichkolwiek prac remontowych w zabytkowych budynkach wymaga stosownych dokumentów. Co dokładnie powinna zawierać taka dokumentacja jest opisane w art. 30 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Zgłoszenie remontowe powinno zawierać informacje o rodzaju, zakresie oraz metodzie wykonania prac budowlanych. Niezbędne jest także przedstawienie terminu rozpoczęcia prac od spodziewanego terminu zakończenia. Ponadto musimy przedstawić oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Kolejnymi wymaganymi dokumentami potrzebnymi do uzyskania zgody na wymianę okien w zabytkowym budynku są pozwolenia i uzgodnienia niezbędne dla innych organów. Istotny jest również plan inwestycji.

Jeżeli okna mają być identyczne jak stare wówczas powyższe dokumenty są wystarczające. Natomiast jeżeli okna mają się różnić od starych, wówczas musimy wziąć pod uwagę kilka szczegółów, a mianowicie: kolorystyka, kształt oraz podział ram okiennych. Jeżeli któryś element będzie się różnił to wymagane jest zaprezentowanie projektu całej elewacji budynku.

Wymiana wszystkich okien

Zabroniona jest jednostkowa wymiana okien w obiekcie zabytkowym. Jeżeli właścicielem jest jedna osoba to nie ma problemu. Zdecydowanie gorzej jest w przypadku kamienic. W tym przypadku niezbędna jest zgoda wszystkich właścicieli oraz należy przygotować jednakową strategię wymiany okien.

Pomimo tego, że wymiana okien w budynku zabytkowym jest dosyć skomplikowana, jednak warto to zrobić. Nowe okna z pewnością pozwolą zaoszczędzić na ogrzewaniu, a także poprawią estetykę całego obiektu.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi