17.11.2022
Przeczytasz w 3 minuty

Wymiarowanie drzwi wejściowych to bardzo ważna kwestia, którą warto dobrze przemyśleć zwłaszcza podczas budowy domu. Odpowiednia szerokość i wysokośc wpływa na wygodne użytkowanie wnętrz.

Właściciele mieszkań w blokach wielorodzinnych mają nieco trudniej. Zazwyczaj nie mogą decydować ani o szerokości, ani o wysokości drzwi zewnętrznych, ponieważ regulują to odpowiednie przepisy prawa, które dotyczą wszystkich deweloperów. Ma to też swoje plusy, nie trzeba martwić się czy spełniają wymagania standardowych drzwi wejściowych.

 

A co mówi prawo? Warunki techniczne, którym powinny odpowiadać budynki są określone w rozporządzeniu ministra infrastruktury. Tam też znajdziemy standardowe wymiary drzwi wejściowych do domu. Zgodnie z obowiązującymi zapisami ościeżnica musi mieć wymiary minimum 90 na 200 cm. Co prawda, taki wymiar zapewni możliwość przejazdu wózka inwalidzkiego, ale nie oznacza zupełnie, że taka wielkość drzwi wejściowych gwarantuje komfortowe użytkowanie.

 

Jaka powinna być szerokość drzwi zewnętrznych?

 

Szerokość to podstawowa wartość przy wymiarowaniu. To ona sprawia, że drzwi użytkuje się komfortowo. Choć standardem jest 90 cm, znacznie lepiej w praktyce funkcjonuje się z szerszymi drzwiami, np. 100 cm. Łatwiej przechodzi się z zakupami, łatwiej wnosi się wielkie meble. Na rynku dostępne są także ponadstandardowe rozwiązania. Z szerokością nie można jednak przesadzić. Im większe drzwi, tym są cięższe, a więc mogą powodować trudności w otwieraniu, ale i szybciej się zużywają np. zawiasy. Ponadto pamiętać należy, że podawana szerokość drzwi dotyczy zawsze jego skrzydła. A tym samym otwór w ścianie, gdzie będzie montowana ościeżnica, musi być większy. Zakłada się, że średnio o 12- 15 cm.

Jaką wysokość mają drzwi wejściowe?

Zgodnie z zapisami rozporządzenia ministra infrastruktury minimalna wysokość, którą muszą mieć drzwi wejściowe to przynajmniej 200 cm. I najczęściej spotkamy w zabudowie wielorodzinnej wysokość drzwi od 210 do 240 cm. Otwór powinien być większy o około 5-7 cm. Standardowe wymiary drzwi wejściowych to nie tylko szerokość i wysokość. Bardzo istotny jest także wymiar progów. Przyjmuje się, że jego wysokość nie powinna przekraczać 2 cm. Ten wymóg bowiem zapewnia dobry komfort codziennego użytkowania także dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową.

Co warto wziąć pod uwagę wybierając drzwi zewnętrzne?

O tym, jak będą sprawdzać się drzwi w codziennym funkcjonowaniu decydują nie tylko wysokość i szerokość drzwi, ale także ich grubość. To również parametr, który istotnie wpływa na izolację termiczną, jak i akustyczną. Pod uwagę należy wziąć ponadto materiał z jakiego zostały wykonane drzwi, bowiem wpływa na ich trwałość, ale i użytkowanie. Grubsze drzwi choć wydają się być solidniejsze i bezpieczniejsze, bywają bardzo ciężkie i przed to trudne w otwieraniu.

Liczy się także design...

Wymiary drzwi zewnętrznych powinno się przemyśleć i dopasować do elewacji, wielkości domu oraz  jego strefy wejściowej. Z wielkim holem lepiej komponować się będą szersze drzwi, ale i pozwolą na łatwiejsze korzystanie z wielkiej przestrzeni. Ciekawym rozwiązaniem w budownictwie jednorodzinnym są także drzwi dwuskrzydłowe. Zazwyczaj mają szerokość 140 cm, ale producenci oferują je nawet w rozmiarze 200 cm szerokości. Zastosować można także drzwi zewnętrzne z bocznym doświetlem, czyli ramą wypełnioną pakietem szybowym. Może być zamontowana z tak zwanym słupkiem ruchomym, wówczas będzie się otwierać i pozwoli uzyskać otwór wejściowy szerszy o dodatkowe 40-50 cm.