BLOG

Jak zadbać o okna bez smug przed świętami?

W jaki sposób skutecznie umyć okna nie pozostawiając smug

Zbliżają się święta a wraz z nimi wielkie porządki. Z racji tego, że pogoda dopisuje wielu z nas decyduje się na mycie okien. Jak to zrobić łatwo, szybko i bezboleśnie, a zarazem bez smug? Podpowiemy czym i w jaki sposób umyć okna by były idealnie czyste.

Jak umyć ramy okienne i uszczelki?

Planując mycie okien musimy wybrać pogodę pochmurną, ale suchą. Nie należy myć okien, gdy bezpośrednio świeci na nie słońce, ponieważ woda wysycha i pozostają brzydkie smugi.

Pracę zaczynamy od mycia ram okiennych. Jeżeli nie były długo myte dla zwiększenia efektu możemy godzinę przed rozpoczęciem pracy przetrzeć je olejem lnianym. Następnie należy przygotować wodę z odrobiną płynu do mycia naczyń oraz bawełnianą szmatkę. Detergenty z dodatkiem środków chemicznych mogłyby uszkodzić strukturę profila. Do czyszczenia ewentualnych rowków i zagłębień można użyć małej szczoteczki.

Następnym etapem jest mycie uszczelek. Jeżeli pojawił się na nich grzyb możemy spróbować usunąć go za pomocą mleczka czyszczącego lub roztworu z odrobiny wody i sody oczyszczonej. Roztwór nakładamy na uszczelki za pomocą starej szczoteczki do zębów i następnie spłukujemy wodą.

Jak umyć szyby

Najbardziej znanym i powszechnie stosowanym detergentem do szyb jest płyn do mycia szyb, który świetnie usunie tłuste plamy i zabrudzenia.  Na rynku dostępne są także nawilżone chusteczki do mycia szyb. Należy przetrzeć chusteczką szyby i pozostawić do wyschnięcia.

Ekologiczne sposoby

Istnieją także ekologiczne środki, które równie skutecznie umyją szyby. Sok z cytryny, ocet czy denaturat mają podobne właściwości co płyn do mycia szyb.

Jakie proporcje należy zachować aby roztwór był skuteczny? 4 łyżki soku z cytryny, podobną ilość octu lub denaturatu mieszamy z 2,5 litra zimnej wody. Denaturat ma niezbyt przyjemny zapach ale jego właściwości dodatkowo zabezpieczą przed zamarzaniem szyb w zimę. To łatwe i tanie sposoby na idealnie czyste i lśniące szyby.

Polerowanie szyb

Czasami zdarza się, że po umyciu okien pozostają smugi. Łatwym sposobem na ich usunięcie są stare gazety. Należy zmiąć gazetę tak aby była miękka i następnie polerować już umyte okna. Zamiast gazety możemy użyć także nylonowych rajstop, które dadzą taki sam efekt jak zmięta gazeta. Na koniec, gdy chcemy uzyskać efekt błyszczących szyb możemy użyć do tego roztworu wody z niewielką ilością płynu do płukania. Taki zabieg sprawi, że okna będą ładnie pachnieć oraz przez pewien czas nie będzie się na nich osadzał brud i kurz.

Akcesoria do mycia okien

Na rynku istnieją różne akcesoria do mycia okien, ściągaczki do szyb a także odkurzacze, czyli myjki do szyb. Stosując przy myciu okien takiego urządzenia należy tylko zwilżyć okna wybranym przez siebie detergentem a następnie „odkurzyć szyby”. Urządzenie zbierze wodę nie zostawiając smug i zacieków.

Mycie okien jest niezbyt przyjemnym obowiązkiem, ale mamy nadzieję, że nasze porady ułatwią wybór odpowiedniego sposobu na czyste i lśniące okna.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi