BLOG

Zakup mieszkania z rynku wtórnego

Na jakie elementy powinniśmy zwrócić uwagę planując zakup mieszkania z rynku wtórnego?

W życiu każdego człowieka jest klika momentów, które na długo pozostają w pamięci. Jednym z nich jest zakup mieszkania. Nieważne czy decydujemy się rynek pierwotny, czy wtórny, najważniejsze że własne. Na mieszkanie z rynku pierwotnego trzeba trochę poczekać, dlatego gdy nam się spieszy to lepiej zdecydować się na rynek wtórny.

Jeżeli decydujemy się na rynek pierwotny to jesteśmy zdani na wykonawcę, natomiast mieszkanie możemy zobaczyć na projekcie i wyobrazić sobie. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego możemy dokładnie je obejrzeć. Zobaczyć rozkład pomieszczeń, balkony, jak jest nasłonecznione oraz stan wszelkich instalacji. Jeżeli zdecydujemy się na mieszkanie z rynku wtórnego to na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Pomoc fachowca

Za granicą inwestorzy często korzystają z usługi inspekcji. W Polsce nie jest to jeszcze zbyt popularne, ale z pewnością przydatne. Inspekcji dokonuje doświadczony fachowiec. Jego zadaniem jest wskazanie ewentualnych usterek, ocena instalacji. Taka inspekcja może nam ułatwić negocjacje z właścicielem.  W Polsce podczas zakupu mieszkania zwracamy większą uwagę na lokalizację, wiek, czy odległość np. do przystanku, czy szkół. To również są istotne czynniki, jednak głównie powinniśmy się skupić w jakim stanie technicznym jest mieszkanie. Czasami przejść klika kroków dalej do przystanku będzie mniej uciążliwe, niż zawilgocone ściany, odpadające płytki, czy nieszczelne okna.

Niezbędne dokumenty

W ocenie stanu prawnego mieszkania pomoże agent nieruchomości. Ponadto będzie czuwał nad dokumentami niezbędnymi do podpisania umowy. Jeżeli chodzi o stan techniczny mieszkania to w większości możemy ocenić sami. Należy jednak pamiętać, żeby oglądać mieszkania w świetle dziennym. Pozwoli to w większym stopniu ocenić stan pomieszczenia. Nie powinniśmy się zrażać brzydką glazurą czy terakotą, ponieważ to nie stanowi problemu z wymianą. Gorzej już w przypadku wymiany instalacji lub nieszczelności budynku. O ile instalację jesteśmy w stanie sami wymienić to w przypadku docieplenia mieszkania to nie jest zadanie dla nas. Faktem jest, że nieszczelne mieszkanie z pewnością odczujemy na kosztach ogrzewania. Planując zakup mieszkania z rynku wtórnego warto zwrócić także uwagę na stan techniczny okien, jaki jest stan szyb, działanie okuć. Możemy także w prosty sposób sprawdzić szczelność okien. Gdy na pierwszy rzut oka skrzydło całkowicie przylega do ramy to możemy zrobić mały test szczelność. Wkładamy kartkę papieru między skrzydło a ramę okienną i następnie zamykamy okno. Jeżeli po zamknięciu nie będziemy mogli swobodnie wyjąć kartki to znaczy, że wszystko jest w porządku.

Okna do wymiany, naprawy, czy regulacji?

Jeżeli skrzydło podczas otwierania czy zamykania zahacza o ramę , to wystarczy wyregulować je na zawiasach. Może się okazać, że gorszej jakości zawiasy mogą być po kilku latach zużyte, wówczas należy wymienić je na nowe. Uszczelki okienne także ulegają naturalnemu zużyciu. W większości przypadków będziemy mogli wymienić je sami. Może okazać się, że samodzielne naprawy i regulacje nic nie pomogą, wówczas jest powód do negocjacji ceny za mieszkanie. Gdy zdecydujemy się na zakup takiego mieszkania należy udać się do salonu sprzedaży i zamówić odpowiednie dla nas okna.

Zdarza się że spółdzielnie, czy wspólnoty mieszkaniowe dofinansowują wymianę okien, dlatego warto skontaktować się z nimi, żeby zaczerpnąć informacji. Ustalenie jak najwięcej szczegółów w trakcie zakupu, uchroni nas przed niespodziankami w przyszłości.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi