BLOG

Zalety mieszkania w kamienicy

W jaki sposób wykorzystać potencjał mieszkania w kamienicy?

Mieszkanie w kamienicy z pewnością różni się od mieszkania w bloku. Charakterystyczne są wysokie sufity, niestandardowy rozkład pomieszczeń, a także inne niespodzianki. Jednak w starych kamienicach drzemie duży potencjał. Należy go tylko odpowiednio wykorzystać. W jaki sposób to zrobić?

Na początku

Na pierwszy rzut oka w starych kamienicach widoczny jest wysoki sufit. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, ale także i wady. Wysoki sufit umożliwia stworzenie antresoli, która będzie szczególnie przydatna, gdy metraż mieszkania nie jest zbyt duży. Ponadto antresola wprowadza do pomieszczenia niepowtarzalny charakter. Na antresoli możemy stworzyć miejsce do spania lub kącik do relaksu. Doskonałym pomysłem będzie także mała prywatna biblioteka z wyjątkowym miejscem do czytania. Dzięki wysokim sufitom mamy większą powierzchnię ściany do zagospodarowania. Wiadomo że niezbyt dobrym pomysłem byłoby zrobienie półek do samego sufitu. Jednak fajnym rozwiązaniem byłoby ulokować w górnej części ściany np. domową wystawę obrazów lub plakatów.

Wysokie pomieszczenia mają także swoje wady. Ciepłe powietrze zawsze ucieka do góry. Dlatego duże pomieszczenia jest znacznie trudniej ogrzać. Dlatego decydując się na zakup mieszkania w kamienicy powinniśmy zacząć od wymiany okien. Energooszczędne okna skutecznie zmniejszą straty ciepła z pomieszczenia. Wybierając okna do domu, należy też zwrócić uwagę, że wysokie pomieszczenia potrzebują więcej naturalnego światła. Dlatego warto wziąć pod uwagę współczynnik Lt, który odpowiada za ilość światła przedostającego się do wnętrza pomieszczenia.

Stare czy nowe budownictwo

Mogłoby się wydawać, że w mieszkanie w kamienicy trzeba będzie dużo zainwestować. Jednak coraz częściej stare kamienice są odnowione. Może się zdarzyć, że nawet instalacja elektryczna będzie wymieniona, dlatego przed zakupem mieszkania warto zapoznać się z historią remontów. Gdy koszty nie okażą się przerażające, to warto pomyśleć o takiej inwestycji. Takie wnętrza umożliwią nieograniczone możliwości aranżacyjne. Niektórzy jednak wolą inwestować w nowe budownictwo. Gdzie instalacje elektryczne i wodnokanalizacyjne są nowe. Jednak w nowym budownictwie nie będzie sufitów ponad 4 m.

Ściany

W starych kamienicach pod warstwą tynku można spotkać piękne ściany z czerwonej cegły, które idealnie wpisują się w styl industrialny. Jednak nie tylko cegły mogą się kryć pod tynkiem. W takich wnętrzach można także spotkać drewniane belki, które pięknie wyglądają w wysokich pomieszczeniach.

Mieszkania w kamienicy z pewnością sprawdzą się dla miłośników dużych przestrzeni, których nie znajdziemy w standardowych mieszkaniach. Takie wnętrza pozwolą stworzyć niepowtarzalny klimat.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi