Problem wilgotnych szyb pojawia się zwłaszcza w sezonie jesienno - zimowym.
Zjawisko mokrych okien niestety niesie ze sobą zagrożenia, takie jak powstawanie grzybów czy pleśni. Dlatego kiedy na oknach w mieszkaniu regularnie pojawia się skroplona para wodna, nie należy bagatelizować problemu. Działania trzeba podjąć zwłaszcza, kiedy woda pojawia się między szybami.
Dlaczego okna parują?
Jeśli na oknach w mieszkaniu pojawia się skroplona para wodna to znaczy, że albo mamy zbyt dużą różnicę temperatur między powietrzem wewnątrz a tym, które jest na zewnątrz, albo w naszym pomieszczeniu jest zbyt duża wilgotność. Powietrze to nie tylko gazy, ale i para wodna. Gdy temperatura powietrza rośnie, wzrasta także zawartość wilgoci. Kiedy ciepłe powietrze schładza się, spada zdolność do transportu pary wodnej. Dlatego podczas kontaktu z szybą o znacznie niższej temperaturze, wilgoć skrapla się na niej. Ma to miejsce także kiedy okno ma bardzo niski współczynnik przenikania ciepła, a więc nie dopuszcza do jego utraty. Zewnętrzna powierzchnia szyby jest znacznie zimniejsza, niż ta wewnątrz i na niej powstaje rosa.
Zjawisko parowania okien nie jest groźne, jeśli pojawia się sporadycznie. Związane jest z naturalnym procesem wymiany ciepła, którego nie da się zatrzymać. Są jednak sposoby na to, aby go spowolnić i tym samym ograniczyć szkody, jakie można wyrządzić zbierająca się na oknach wilgoć.
Co zrobić, jak parują okna w domu?
Zjawisko skraplania się pary wodnej z powietrza określane jest przekroczeniem punktu rosy. To naturalne zjawisko fizyczne, które powstaje na skutek różnych prac domowych, takich jak: pranie, gotowanie, gorąca kąpiel, ale nawet oddychanie. Im większa jest wilgotność powietrza w mieszkaniu, tym przy wyższej temperaturze skrapla się para na szybach czy ścianach.
Jeśli okna w mieszkaniu nieustannie pokrywają krople wody, warto sprawdzić wentylację. Aby pozbyć się problemu nadmiaru wilgoci, trzeba zapewnić wymianę powietrza. Dlatego podstawowym, najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na parujące szyby jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Współczesna stolarka okienna jest tak rozwinięta, że nie trzeba przy tym nawet otwierać okna. Producenci oferują rozwiązania, które pozwalają efektywnie wietrzyć mieszkanie, bez konieczności wychładzania.
Jak pozbyć się parowania okien?
Rozwiązaniem na pozbycie się wilgoci są nawiewniki. To urządzenia montowane w górnej części okna, które umożliwiają wymianę powietrza bez potrzeby otwierania okna. Powszechnie stosowane są dwa rodzaje nawiewników – higrosterowane i ciśnieniowe. Nawiewniki higrosterowane reagują na zmiany wilgotności w pomieszczeniu, natomiast ciśnieniowe regulują różnicę ciśnień wewnątrz i na zewnątrz.
Kolejnym sposobem na wyrównanie różnicy temperatur, a także pozbycie się nadmiaru wilgoci z pomieszczenia jest mikrowentylacja. Niektórzy producenci już w standardowym wyposażeniu okna proponują to rozwiązanie. Funkcja mikrowentylacji polega na odsunięciu skrzydła od ramy, tak zwane rozszczelnienie skrzydła, dzięki temu możemy zapewnić dopływ świeżego powietrza bez nadmiernego wyziębienia pomieszczenia. Ponadto mikrowentylację możemy uruchomić w łatwy sposób, za pomocą odpowiedniego ułożenia klamki okiennej. Mikrowentylacja jest funkcją okucia okiennego, dlatego w łatwy sposób możemy ją zamontować także w starych oknach. Jest również idealnym sposobem na zbyt szczelne wykończenie domu, w przypadku gdy nie możemy wymienić systemu wentylacyjnego. Mikrowentylacja w porównaniu do wietrzenia uchylnego nie wychładza nadmiernie pomieszczenia i dzięki temu pozytywnie wpływa na rachunki za ogrzewanie.
Parowanie okien między szybami
Kiedy do skraplania pary wodnej dochodzi od wewnątrz, czyli pomiędzy szybami okien, okno staje się nieestetyczne. Powstają plamy po spływającej rosie, których nie da się wytrzeć. Niestety wilgoć w środku to nie jest dobry znak, bo oznacza rozszczelnienie pakietu szybowego. Okno traci wtedy swoje właściwości termoizolacyjne. Aby pozbyć się problemu parowania trzeba wymienić szyby zespolone.