BLOG

Zasady pomyślnego montażu

Na jakie elementy zwrócić uwagę przygotowując się do montażu okien?

Budując dom, czy remontując mieszkanie staramy się wszystko dokładnie zaplanować, żeby uniknąć przykrych niespodzianek. Starannie dobieramy wykonawców, materiały, a także technologie, jednak nawet w przypadku idealnie zaplanowanego harmonogramu, coś może pójść nie tak. Dotyczy to także montażu okien. W tym przypadku także może okazać się, że mały błąd będziemy odczuwać przez długi czas. Zatem na jakie elementy powinniśmy zwrócić uwagę planując montaż okien?

Wybór ekipy montażowej

Nie zawsze wysoka cena daje nam gwarancję solidnego wykonania. Warto korzystać z pomocy fachowców z polecenia, gdzie możemy zobaczyć efekt końcowy. Jeżeli nie mamy możliwości zatrudnienia pracowników gdzie moglibyśmy zobaczyć ich wykonaną pracę, to warto zlecić montaż w punkcie w którym zamawiamy okna. Wówczas nie musimy się martwić, że okna zostaną źle zamontowane, ponieważ punkty sprzedaży współpracują z ekipami, które są solidne i profesjonalne.

Podłoże pod montaż

Przygotowanie podłoża pod montaż jest równie ważne jak parametry techniczne okna. Podłoże powinno być oczyszczone ze zbędnych fragmentów klejów i zapraw oraz odpowiednio wygładzone. Tylko prawidłowo przygotowane podłoże umożliwi prawidłowe związanie piany montażowej oraz ograniczy powstawanie mostów termicznych.

Istotny rozmiar

Bardzo istotną kwestią jest dostosowanie rozmiaru okna do otworu. Niestety bardzo często w tym przypadku występują pomyłki. Zarówno zbyt małe jak i zbyt duże okno w stosunku do otworu stanowi problem. Zbyt małe okno może powodować nieszczelności na stylu rama ościeże, natomiast zbyt duże okno pojawia się możliwość uszkodzenia ramy okiennej, które może być skutkiem rozszerzenia profilu pod wpływem temperatury.

Listwy progowe oraz klocki podporowe

Pomimo tego, że profil sam w sobie jest stosunkowo wytrzymały oraz posiada dodatkowe wzmocnienia stalowe, to powinno osadzać się okno na dodatkowej listwie. Mogło by się wydawać, że jest ona zbędna, jednak to błędne myślenie. Brak dodatkowej listwy może spowodować powstanie szczeliny między ramą a ościeżem, przez którą może przedostawać się woda do wnętrza powodując zawilgocenie. Podobnymi elementami, które nie powinny być zaniedbane są klocki podporowe oraz kliny. Musi być zastosowana odpowiednia ilość. W przeciwnym razie może nastąpić wypaczenie ramy pod własnym ciężarem.

A co z dyblami mocującymi i kotwami?

Solidne zamontowanie okna do ościeża jest niezbędna dla zachowania odpowiednich parametrów. Do kotwienia okien nie wystarczy sama piana montażowa. Do tego przeznaczone są kotwy albo dyble. Muszą być umieszczone w odpowiednich odległościach oraz w newralgicznych punktach.

Nawet okno o najlepszych parametrach ale nieprawidłowo zamontowane nie będzie dostatecznie spełniać swojej funkcji. Tylko okno z prawidłowym montażem zapewni nam szczelność i niezawodność przez długie lata.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi