BLOG

Zmiany klimatyczne a okna

Na jakie elementy powinniśmy zwrócić uwagę wybierając okna, biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne?

W ostatnich latach oraz bardziej możemy odczuć zmieniający się klimat. Bardziej gorące lato oraz łagodna zima to następstwa globalnego ocieplenia. Mogłoby się wydawać, że w zaistniałej sytuacji okna z pakietami dwuszybowymi mogą wrócić do łask. Jednak to bardzo wątpliwe.

Warunki techniczne okien

Pomimo ocieplenia klimatu moda na energooszczędność nie przemija, wręcz przeciwnie, staje się standardem. Od 2017 roku zmianie uległy standardy cieplne dla okien, które mówią, że okna montowane w polskich domach nie mogą mieć wyższego współczynnika przenikania ciepła Uw niż 1,1 W/(m2K). Natomiast od 2021 roku przepisy mają ulec zaostrzeniu. Wówczas współczynnik izolacyjności cieplnej dla okien nie będzie mógł przekroczyć wartości 0,9 W/(m2K). Okna z pakietami 3-szybowymi bez problemu spełnią te normy, co w przypadku okien z pakietami 2-szybowymi może okazać się problemem.

Okna energooszczędne

Okna to jedne z najważniejszych elementów mających wpływ na energooszczędność całego budynku. Okna energooszczędne dzięki doskonałym parametrom izolacyjnym minimalizują straty ciepła, co z pewnością odczujemy pozytywnie na kosztach za ogrzewanie. Ponadto minimalizują także koszty oświetlenia i klimatyzacji. Okna energooszczędne pozwalają na utrzymanie optymalnej temperatury zarówno w zimę, jak i w lato. Podczas zakupu okien do słonecznych pomieszczeń należy wziąć pod uwagę współczynnik Lt, który odpowiada za ilość przepuszczania promieni słonecznych do wnętrza pomieszczenia. Wówczas w lecie okna będą chroniły przed nadmiernym przegrzaniem wnętrz.

Solidne okna

Zmieniający się klimat przyczynia się do powstawiania zjawisk takich jak powodzie, gwałtowne burze, gradobicia, czy huragany. Przygotowując się na takie anomalia pogodowe warto pomyśleć o solidnych oknach. Okna Domel w standardzie posiadają zaczepy antywłamaniowe na całym obwodzie okna. Ponadto wzmocnienia stalowe zapewniają sztywność i stabilność okna. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, warto zastosować szybę hartowaną, która jest 4 razy bardziej odporna na uderzenie niż zwykła, natomiast w przypadku bardzo silnego uderzenia, pęka w sposób bezpieczny na kawałki o nieostrych krawędziach, minimalizując ryzyko skaleczenia.

Nic nie wskazuje na to, że moda na energooszczędność przeminie. Współczesne rozwiązania technologiczne umożliwiają tworzenie okien, które pozwolą na utrzymanie optymalnej temperatury zarówno w lecie jak i w zimie.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi