W jaki sposób zaaranżować przestrzeń dla seniora, aby ułatwić funkcjonowanie?
W standardowym domu czy mieszkaniu, osoby starsze, czy ograniczone ruchowo mogą mieć problemy ze swobodnym przemieszczaniem się. Dlatego aby im ułatwić funkcjonowanie, przestrzeń powinna być wygodna, komfortowa i przede wszystkim bezpieczna.
Zdarza się, że osoby starsze mają problem z poruszaniem się, utrzymaniem równowagi, czy posiadają wady wzroku. Dlatego ich przestrzeń życiowa powinna minimalizować ryzyko urazu.
Wszystko pod ręką
Zarówno dla osób starszych jak i o ograniczonej sprawności ruchowej istotne jest, żeby jak najwięcej rzeczy znajdowało się w zasięgu ręki. Dlatego zalecane są szafki stojące. Polecane są także klasyczne, wygodne uchwyty. Innowacyjne otwieranie np. za pomocą wciśnięcia frontów, mogą sprawiać trudność w obsłudze. Szafki wiszące, czy pawlacze nie są wskazane, ponieważ sięgając po coś z góry można upaść i doznać kontuzji. To samo dotyczy wymiany żarówek. Osoby starsze nie powinny same tego robić, tylko poprosić o pomoc.
Minimalizowanie potknięć
U osób starszych lub ograniczonych ruchowo wiele wypadków ma miejsce w domu, a główną przyczyną jest właśnie upadek w skutek potknięcia np. o kable, buty, dywan, a także progi. Mokra, śliska podłoga także nie sprzyja bezpieczeństwu. Dlatego w domu seniora i osoby ograniczonej ruchowo ważne jest, aby w miarę możliwości minimalizować ryzyko potknięć. Kable powinny znajdować się pod listwami lub maskownicami, dywany powinny być odpowiednio zabezpieczone, żeby nie przemieszczały się podczas chodzenia, ważne są także progi, jeśli jest możliwość to najlepiej w ogóle z nich zrezygnować. W przypadku okien i drzwi tarasowych warto zastosować niski próg, który ułatwi przemieszczanie się także z balkonikiem, czy nawet wózkiem.