Wszystkie nowe okna mają profile pokryte specjalną folią. Producenci chą w ten sposób chronić je przed ewentualnymi zabrudzeniami, zarysowaniami podczas transportu czy montażu.
Dzięki folii po zakończeniu prac wykończeniowych, okna są w idealnym stanie. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt długie zwlekanie z jej usunięciem może przysporzyć problemów. Kiedy i jak usunąć taśmę z okna PVC? Warto zapoznać się z zaleceniami producenta oraz zachować ostrożność, aby pozbywając się folii ochronnej, nie uszkodzić ramy okiennej.
- Usunąć folię ochronną trzeba natychmiast po montażu, nie później niż miesiąc.
- Jeśli okna kupujemy wcześniej i składujemy, folię należy usunąć maksymalnie po trzech miesiącach od zakupu.
- Aby pozbyć się folii ochronnej, wystarczy złapać za końcówkę taśmy i pociągnąć, a ta z łatwością odklei się od ramy okiennej.
- Jeśli taśma zostanie na ramach okiennych dłużej, warunki atmosferyczne mogą spowodować wulkanizację taśm z profilami. Wtedy ich usunięcie stanie się trudne, a nawet niemożliwe.
Kiedy zdjąć taśmy zabezpieczające okna PVC?
Pozbycie się samoprzylepnych taśm zabezpieczających nie jest trudne i możemy zrobić to sami, pod warunkiem, że nie zrobimy tego zbyt późno. Producenci zalecają, by folii pozbyć się jak najszybciej. Kiedy? Najpóźniej miesiąc w sytuacji, kiedy okna PVC są już zamontowane w otworze okiennym. Jeśli zaś okna są składowane, ten czas wydłuża się do trzech miesięcy. To bardzo ważne, by nie przegapić terminu, bowiem wraz z upływem czasu a tym samym zmienianymi się warunkami atmosferycznymi, może dojść do wulkanizacji folii z profilem okna. Najgroźniejsze są oczywiście promienie słoneczne, które sprawiają, że taśmy zabezpieczające łuszczą się, a klej twardnieje. Kiedy zwiąże się z powierzchnią ramy okiennej, taśma staje się trudna do usunięcia, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwa.
Jak usunąć folię ochronną z okien?
Jeśli trzymamy się wytycznych producenta usunięcie foli ochronnej z okna nie jest trudne. Wystarczy odhaczyć końcówkę taśmy i delikatnie pociągnąć, bez używania siły folia się odklei. Kiedy jednak przegapiliśmy ten moment, pozbycie się zabezpieczeń ochronnych będzie wymagało pracy i cierpliwości. Bezwzględnie nie można używać środków żrących, ściernych oraz rozpuszczalników. Wybielacze, szczotki, druciaki mogą sprawić, że uszkodzimy albo odbarwimy powłokę profili. Znacznie mniej inwazyjną metodą jest wykorzystanie pary. Urządzenie wytwarzające parę wodną pod ciśnieniem, rozpuści klej, co ułatwi oderwanie taśmy ochronnej. Sposób wymaga jednak cierpliwości, ale jest niezwykle skuteczny. Jeśli nie mamy myjki parowej, próbować możemy użyć gąbki namoczonej w wodzie, ale trzeba być ostrożnym, by gąbka nie była zbyt szorstka i nie porysowała powierzchni. Pozbyć się zwulkanizowanej folii można także za pomocą dedykowanych temu płynów, dostępnych w sklepach budowlanych. Preparat należy nakładać stopniowo, wcierać miękką ściereczką kawałek po kawałku, więc proces jest dosyć pracochłonny.
Przeczytaj także: Produkcja okien Domel – krok po kroku
Jak usunąć folię z szyb okiennych?
Podobnie, jak folia zabezpieczająca ramy, tak i naklejka na szybie łatwiej zejdzie, gdy ją podgrzejemy. W przypadku szyby sprawdzi się więc wysokociśnieniowa myjka parowa, ale także… suszarka. Trzeba jednak działać ostrożnie, by nie dopuścić do przegrzania szyby. Zmiękczoną ciepłem naklejkę łatwiej delikatnie podważyć. Można też zwilżyć folię na szybie mokrą ściereczką. Pozbyć się kleju z szyby pomogą też dostępne w domu oleje, alkohol, czyli: oliwki dla dzieci, majonez, olejek do demakijażu, ocet, płyn do zmywania paznokci z acetonem.
Przeczytaj także: Ciepły montaż okien