16.02.2023
Przeczytasz w 3 minuty

Okno to niezwykle ważny element każdego pomieszczenia, stanowi bowiem podstawowe źródło światła dziennego. Dlatego też jego wybór powinien być przemyślany.

Aby jednak dokonując zakupu podjąć najlepszą decyzję, trzeba poznać dostępne możliwości. Zanim wybierzemy idealne okna, warto się zastanowić nie tylko nad parametrami cieplnymi, które muszą zostać spełnione, ale i szeregiem innych cech, które sprawią, że okna będą komfortowe w użytkowaniu.

 

1. Podstawowe rodzaje okien to drewniane, PVC i aluminiowe.

2. Okna można otwierać na kilka sposobów. Wyróżniamy okna uchylne, odchylne, rozwierne, uchylno-rozwierne, przesuwne i obrotowe.

3. Istnieją 4 typy konstrukcji okien: jednoramowe, krosowe, ościeżnicowe, skrzynkowe.

4. Okna możemy też dzielić ze względu na miejsce montażu, czy położenie względem siebie płaszczyzny skrzydła i ościeżnicy.

 

Jakie są rodzaje okien?

 

Wybór materiału, z którego zrobione są okna, ma duże znaczenie. Drewniane okna to przede wszystkim estetyka, naturalny styl, dobra izolacja i duża sztywność. Są jednak wymagające, ponieważ reagują na czynniki atmosferyczne i trzeba je poddawać regularnym zabiegom renowacyjnym, by zachowały swoje właściwości.

Okna PVC to okna, których profile zrobione są  z polichlorku winylu. W środku tego profilu znajdują się komory, a im ich więcej, tym lepszą izolację termiczną zapewniają okna. Ich atutem jest świetny stosunek ceny do jakości, a ponadto trwałość, uniwersalność oraz łatwość czyszczenia. Ponieważ tworzywo sztuczne reaguje na temperaturę, zaleca się regulację okien dwa razy w roku.

Trzecim rodzajem okien z uwagi na materiał są okna aluminiowe. Są niezwykle sztywne, wytrzymałe i odporne na czynniki atmosferyczne, więc ich zaletą jest brak konieczności konserwacji. Pozwalają na realizowanie inwestycji z dużymi przeszkleniami, ale zdecydowanie mają gorsze właściwości termiczne niż pozostałe dwie opcje.

 

 

Jakie są sposoby otwierania okien?

Na komfort użytkowania, ale również i estetykę całego wnętrza, wpływa także sposób oraz kierunek otwierania okna. Najpopularniejsze rozwiązania to okno rozwierane oraz okno uchylno – rozwierane. W pierwszym wariancie skrzydło okna otwiera się na całej swojej długości do środka pomieszczenia,  a w drugim - dodatkowo także od góry na kilkanaście centymetrów. Alternatywą dla tych typowych rozwiązań są okna odchylne, czyli takie, które otwiera się na zewnątrz, od dołu, dzięki czemu możliwa jest wentylacja także podczas opadów.

Rozróżniamy też okna przesuwne, czyli takie które umieszcza się na szynie i otwiera przesuwając na lewo lub prawo. To rozwiązanie stosowane najczęściej na tarasach i oknach balkonowych. Ponadto mogą występować wersje uchylno – przesuwne, a więc takie, gdzie dodatkowo można otworzyć skrzydło u góry.

W przypadku okien dachowych, inaczej połaciowych, rozróżniamy otwieranie obrotowe, uchylno – obrotowe, wysokoosiowe oraz wyłazowe, czyli na bok, najczęściej służące jako wyjście na dach. Sposób otwierania w oknach dachowych dobiera się do kąta nachylenia połaci dachowej. Kiedy mamy do czynienia z niskim nachyleniem, czyli do 15 stopni, najlepiej sprawdzą się okna uchylne, przy nachyleniu większym niż 15 stopni, ale mniejszym niż 55 stopnie – uchylno - obrotowe, a od 15 stopni do 90 stopni – obrotowe. Wysokoosiowe, czyli okna o podwyższonej osi obrotu, zaleca się w sytuacjach kąta o nachyleniu 20-65 stopni.

Istnieją również okna nieotwieralne. Są tańsze niż tradycyjne, więc warto je montować tam, gdzie chcemy mieć dzienne światło, ale nie zamierzamy wietrzyć, czyli w piwnicach czy garażach.

Typy konstrukcji okien

Podziału okien można dokonać w oparciu o konstrukcje. Wyróżniamy wówczas:

- okna jednoramowe, które składają się z pojedynczej ościeżnicy i jednego skrzydła otwieranego do wewnątrz,

- okna krosowe, gdzie ramę okienną stanowi jeden element o przekroju prostokąta,

- okna ościeżnicowe, które składają się z ościeżnicy i podwójnych skrzydeł okiennych, gdzie jedna para otwiera się do wewnątrz pomieszczenia, a druga na zewnątrz.

- okna skrzynkowe, gdzie podstawę konstrukcji stanowi krosno i ościeżnica, do których montuje się podwójne skrzydła otwierane do środka.

 

Przeczytaj również: Produkcja okien Domel - krok po kroku

Położenie względem siebie płaszczyzny skrzydła i ościeżnicy

Ten podział ma przede wszystkim wpływ na estetykę okna. Okna niezlicowane to takie, gdzie skrzydło i ościeżnica nie leżą na jednej płaszczyźnie. W półzlicowanych z kolei zachodzą na sobie częściowo, a  zlicowane to okna jednopłaszczyznowe. Walory estetyczne poprawiają także ukryte zawiasy pod przylgą skrzydła. Ale okucia są istotne nie tylko z uwagi na wygląd, ale i bezpieczeństwo. Ponadto warto zwrócić uwagę także na ilość szyb w pakietach szybowych, czy współczynniki izolacji termicznej, akustycznej. Zanim zdecydujemy się na konkretne okno, warto sprawdzić także certyfikaty, które świadczą o trwałości profili, bezpieczeństwie czy energooszczędności.  

 

Przeczytaj także: Ciepły montaż okien