24.05.2023
Przeczytasz w 3 minuty

Stanowią barierę strzegącą prywatności, ale nie tylko odgradzają od domowych hałasów, dając komfort korzystania z łazienki. Odpowiadają za odprowadzanie wilgoci, wpuszczanie światła do wnętrza pozbawionego okien i zapewniają spójny wygląd.

Drzwi łazienkowe to element, któremu inwestorzy, na etapie tworzenia projektu, poświęcają stosunkowo niewiele czasu. Tymczasem powinny one współgrać z całością, nie tylko estetycznie, ale i funkcjonalnie. Decyzja o wyborze drzwi łazienkowych będzie wpływać znacząco na wygodę użytkowania, a także ostateczny efekt wizualny i atmosferę wnętrza. Warto poświęcić im trochę czasu, poznać czynniki, które należy wziąć pod uwagę dokonując zakupu drzwi do łazienki. Zwłaszcza, że rynek oferuje szeroki wybór materiałów i innowacyjnych rozwiązań, które umożliwiają dostosowanie ich do indywidualnych preferencji oraz charakteru wnętrza.

 

1. Wybierając idealne drzwi do łazienki, trzeba wziąć pod uwagę: optymalne odprowadzenie wilgoci, prywatność, funkcjonalny wymiar i kierunek otwierania, a także wygląd spójny z resztą wnętrza.

2. Tradycyjne kratki wentylacyjne, zapewniające cyrkulacje powietrza oraz tuleje wentylacyjne odchodzą w zapomnienie. Obecne trendy zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza to podcięcia wentylacyjne na dolnej krawędzi drzwi, a nawet innowacyjne szczeliny wentylacyjne, czyli zupełnie niezauważalne w wcięcia w drzwiach, odprowadzające wilgoć na zewnątrz.

3. Najbezpieczniejszą opcją jest, by drzwi do łazienki otwierały się za zewnątrz. Pozwala to na ergonomię korzystania z wnętrza, ale i zapewnia bezpieczeństwo, w razie utraty przytomności osoby wewnątrz, bez problemu można dostać się do środka i udzielić pomocy.

 

Wentylacja a drzwi łazienkowe

 

Łazienka to miejsce, w którym wilgoć jest obecna przez większość czasu. Dlatego ważne jest, aby drzwi, po pierwsze, były odporne na wilgoć i nie ulegały uszkodzeniom z powodu stałego kontaktu z wodą, a po drugie, by zapewniały prawidłową cyrkulację powietrza. Odprowadzenie wilgoci jest możliwe dzięki odpowiednim otworom i wcięciom. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ prawidłowy obieg powietrza zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni oraz nieprzyjemnego zapachu z tym związanego. Producenci drzwi do łazienek mają kilka sprawdzonych rozwiązań. Najprostszym wariantem, znanym i stosowanym od lat, jest kratka wentylacyjna. Świetnie  sprawdza się zwłaszcza w pomieszczeniach z piecykiem gazowym, ale wizualnie raczej pasuje do tradycyjnych wnętrz niż nowoczesnych. Inne opcje to tuleje, podcięcia lub szczeliny wentylacyjne. Tuleje wentylacyjne to otwory umiejscowione w dolnej części drzwi, które osłania się ozdobnymi nakładkami. Minimalistyczne i nadające nowoczesnego charakteru są podcięcia wentylacyjne, czyli specjalne wyprofilowane wycięcie w dolnej krawędzi drzwi, które tworzą szczelinę między skrzydłem a podłogą, zapewniając cyrkulację powietrza. Najbardziej innowacyjne rozwiązanie to z kolei szczeliny wentylacyjne, które są praktycznie niezauważalne. Te subtelne wycięcia umieszczone są na 80 proc. szerokości drzwi. 

 

 

Jak powinny otwierać się drzwi do łazienki?

Aby wybrać sposób otwierania drzwi do łazienki trzeba przemyśleć kilka czynników, ale przede wszystkim dostępną przestrzeń, by otwieranie było najwygodniejsze i najbardziej funkcjonalne. Tradycyjne i najbardziej popularne są drzwi skrzydłowe, ale jeśli przestrzeń jest ograniczona, warto rozważyć drzwi przesuwne, które zamontowane są na prowadnicach wzdłuż ściany, dzięki czemu oszczędzają miejsce i dodadzą łazience nowoczesnego charakteru. Jeśli chodzi o drzwi skrzydłowe to raczej powinny otwierać się na zewnątrz, niż do środka. Dlaczego? To to najpraktyczniejsze wyjście, by zapewnić swobodne otwarcie i zamknięcie. Drzwi nie ograniczają wtedy korzystania z przestrzeni łazienki, dostania się np. do sprzętów, ale też w razie zasłabnięcia kogoś w środku, bez problemu mogą otworzyć je osoby postronne niosące pomoc.

 

Przeczytaj również: Jak odnowić drzwi zewnętrzne?

Jakie wybrać drzwi do łazienki?

Różnorodność dostępnych materiałów umożliwia dostosowanie drzwi łazienkowych do indywidualnych preferencji i charakteru wnętrza. Pozwala to z kolei stworzyć spójny i nowoczesny wygląd zapewniając jednocześnie prywatność i izolację akustyczną. Wybierając drzwi do łazienki trzeba upewnić się że mają odpowiednie powłoki czy wykończenia, które chronią przed wilgocią. Powszechnie stosowanymi materiałami są PVC, aluminium, stal nierdzewna lub szkło hartowane. Warto rozważyć drzwi z matowym szkłem, bo choć zapewniają prywatność, jednocześnie wpuszczają naturalne światło do wnętrza. Są też drzwi z efektem lustra, które mogą optycznie powiększyć przestrzeń. Na pewno przeszklenia dodają stylu i charakteru wnętrzu. Warto jednak, by wybierając drzwi do łazienki, dopasować je stylem do reszty drzwi, np. by wszystkie pochodziły z tej samej serii, a stosować jedynie różne warianty – pełne, czy z szybami.

 

Przeczytaj również: Drzwi bezprzylgowe – co to znaczy?