29.03.2023
Przeczytasz w 3 minuty

Okna uchylne to bardzo popularny wybór w wielu domach czy mieszkaniach, ponieważ pozwalają kontrolować przepływ powietrza, zapewniając dobrą wentylację. Niestety takie okno może sprawiać problemy, gdy nie chce się zamknąć.

To frustrujące, zwłaszcza jeśli okno jest otwarte w niekorzystnym momencie, ale przede wszystkim ponieważ stanowi potencjalne zagrożenie dostania się niepożądanych gości z zewnątrz. Co można zrobić, kiedy okno się nie domyka? Jest kilka czynności, które bez wzywania fachowca, pomogą rozwiązać problem.

 

  1. Jeśli okno jest systematycznie czyszczone oraz regulowane, nie powinno sprawiać problemów. Zdarza się jednak, że używamy go niewłaściwie - otwierając skrzydło lub przekręcając klamkę wkładamy w to zbyt dużo siły, w takich sytuacjach może pojawić się problem z domykaniem.
  2. Jeśli okno jest zblokowane, nie używaj siły aby je zamknąć. W ten sposób możesz uszkodzić zarówno okno, jak i klamkę.
  3. Upewnij się, że żaden przedmiot nie zaklinował się między ramą a skrzydłem. Sprawdź klamkę – czy jest prawidłowo zamocowana oraz czy działa poprawnie, a także zawiasy, blokady. Często problem z domknięciem powodują zabrudzenia, przez co wspomniane elementy nie działają właściwie. Zadbaj o regularną pielęgnację okien.

 

Dlaczego okno się nie zamyka?

 

Odpowiedź jest prosta. Okno się nie zamyka, ponieważ zostało źle otwarte. Uchylanie okna polega na tym, że tylko górna część okna się rozwiera, podczas gdy dolna pozostaje zamknięta. Otwarcie w taki sposób okna jest możliwie dzięki specjalnemu mechanizmowi. W zależności od typu okna, może on działać na różne sposoby. Zdarza się, że okno zostaje otwarte, pozostając zaczepione na jednym zawiasie, ponieważ klamka została w pozycji pomiędzy otwarciem uchylnym, a bocznym. Pozostawienie okna w takiej pozycji na dłuższy czas może powodować jego uszkodzenie. Niestety ponowne zamknięcie okna jest trudne i wymaga pomocy drugiej osoby. Podczas gdy pierwsza osoba dociska skrzydło okna do ramy, druga powinna wcisnąć blokadę obrotu klamki, czyli element na listwie okucia na wysokości klamki. To charakterystyczna ruchoma część, która przy otwarciu okna odchyla się na bok. Dopiero kiedy blokada jest wciśnięta, trzeba obrócić klamkę do właściwego położenia. Okno powinno bez problemu się zamknąć i działać poprawnie.

 

Co zrobić, gdy okno nie chce się zamknąć?

Czasami okna nie da się zamknąć bez siłowego dopchnięcia skrzydła. Przyczyną może być opadnięcie skrzydła okiennego, które wówczas ociera o ramę. Na takie sytuacje narażone są zwłaszcza duże okna, z uwagi na swój ciężar. Nawet od nieustanego otwierania, zamykania, okno może opaść albo unieść się. Skrzydło nie przylegające do ramy z czasem obniża parametry wytrzymałościowe okna, a doprowadzić może nawet do uszkodzenia całej konstrukcji.

Podstawową czynnością powinna być regulacja zawiasów. To nie jest trudne zadanie i można wykonać je samemu, przy pomocy imbusa 4 mm albo specjalnego klucza, w zależności od rodzaju okucia. Warto wiedzieć, że tylko regulowanie okna pozwoli zachować komfort jego użytkowania na dłużej.

 

Przeczytaj również: Regulacja okien PVC

Trudności z zamykaniem okna

Problemy z zamykaniem okna PVC mogą być również efektem zanieczyszczeń. Kiedy w szczelinach okiennych znajduje się piasek, pył, śmieci, a bywa że i kamyczki, okno także nie będzie się domykać. Co więcej, zamykanie na siłę może spowodować uszkodzenie uszczelki, a nawet całej ramy. Dlatego warto regularnie konserwować okna. Okucia i szczeliny dokładnie odkurzać, a ramy przecierać wilgotną ścierką. Ruchome elementy okuć, warto posmarować specjalnym olejem do okuć.

Przeczytaj również: Okucia - serce okien