BLOG

Zbliża się zima! Nie zapomnij o uszczelkach!

Jak odpowiednio konserwować uszczelki w oknach, żeby służyły nam przez długie lata?

Nieszczelność okien może być skutkiem wielu przyczyn np. negatywnego wpływu warunków atmosferycznych, ale również naszych zaniedbań. Żeby okna służyły nam przez długie lata, należy odpowiednio o nie zadbać, a mianowicie dwa razy do roku przeprowadzić regulację okuć, ale przede wszystkim należy się skupić na konserwacji uszczelek.

Kiedy to zrobić…

Konserwacja uszczelek to zajęcie proste ale niestety czasochłonne. Należy je odpowiednio przygotować przede wszystkim przed skrajnymi porami roku jak lato i zima. Zarówno duże różnice temperatur zimą, jak i promienie słoneczne latem, negatywnie wpływają na gumowe elementy w oknach.

Uszczelki narażone są na parcenie, to właśnie pod wpływem temperatury i innych czynników atmosferycznych tracą sprężystość, twardnieją, skutkiem czego następują pęknięcia i przepuszczanie powietrza. Częste otwieranie i zamykanie okna, także nie wypływa pozytywnie na szczelność.

 W jaki sposób…

W pierwszej kolejności dokładnie umyć okna. Należy jednak pamiętać, żeby nie używać żrących płynów, które mogłyby uszkodzić powierzchnię. Zarówno uszczelki jak i szyby można umyć płynem do szyb. Jednak lepszym pomysłem będzie spryskać miękką ściereczkę i wówczas dokładnie wyczyścić uszczelki z każdej, strony niż aplikować preparat bezpośrednio na powierzchnię. Do trudno dostępnych miejsc z pewnością przydadzą się patyczki kosmetyczne, które równie skutecznie pomogą w usunięciu brudu. Oprócz płynu do szyb możemy użyć chusteczek nawilżonych, które równie skutecznie wyczyszczą zabrudzenia.

Zabezpieczenie uszczelek

Po dokładnym umyciu należy odpowiednio zabezpieczyć uszczelki. Można użyć specjalnie do tego przeznaczonego preparatu, jak również środka do uszczelek samochodowych, czy sanitarnych. Jednak należy pamiętać, że lepiej aplikować środek za pomocą ściereczki, niż pryskać bezpośrednio na uszczelki. Efekty zastosowanego środka będą już widoczne po kilku minutach. Można to sprawdzić delikatnie uciskając gumę. Odpowiednio konserwowane uszczelki okienne mogą przetrwać nawet 50 lat.

(No Ratings Yet)

Comments are closed.

Tagi