Skraplanie wody na oknach nie wynika z wady stolarki i to normalne zjawisko, dosyć częste w okresie jesiennym czy zimowym.
Wilgoć budzi niepokój i słusznie, bowiem bagatelizowana może doprowadzić do poważnych konsekwencji – powstania grzybów czy pleśni, które są niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego kiedy na szybie regularnie pojawia się rosa, należy przede wszystkim sprawdzić wentylację.
- Skraplanie wody na oknach oznacza, że jest duża różnica temperatur między powietrzem wewnątrz, a tym na zewnątrz albo zbyt duża wilgotność w pomieszczeniu.
- Aby pozbyć się nadmiaru wilgoci należy zapewnić wymianę powietrza, czyli wietrzyć dom oraz sprawdzić działanie wentylacji.
- Producenci oferują rozwiązania do efektywnego wietrzenia pomieszczenia, bez konieczności wychładzania – mikrowentylacja i nawiewniki.
- Jeśli woda pojawia się w środku pakietu szybowego, to znaczy że doszło do jego rozszczelnienia i należy wymienić szyby zespolone.
Co powoduje skraplanie się wody na oknach?
Woda na szybach to naturalne zjawisko fizyczne, związane z różnicą temperatur. Ponieważ w nocy temperatura na zewnątrz znacznie spada, najczęściej wilgoć pojawia się na oknach rano. Na powietrze składają się nie tylko gazy, ale również i para wodna. Kiedy więc rośnie temperatura powietrza, zwiększa się również zawartość wilgoci. Ciepłe powietrze schładzając się traci zdolność do transportu pary wodnej, dlatego kiedy dochodzi do kontaktu z szybą o znacznie niższej temperaturze, wilgoć skrapla się na niej.
Skraplanie się pary wodnej z powietrza nazywamy przekroczeniem punktu rosy. Co istotne, im większa jest wilgotność powietrza w pomieszczeniu, tym przy wyższej temperaturze skrapla się para na szybach. Znaczenie ma także szczelność okien.
Przy jakiej wilgotności skrapla się woda?
Zaleca się, by wilgotność powietrza w pomieszczeniach wynosiła ok. 40 – 50 proc. Kiedy wilgotność jest wyższa niż 60 proc, a różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz wynosi więcej niż 20 stopni Celsjusza, dochodzi do skraplania wody. Okna, które charakteryzuje wysoka szczelność nie pozwalają wilgoci wydostać się na zewnątrz, więc para wodna osadza się na najchłodniejszych powierzchniach w tym pomieszczeniu, którymi najczęściej są szyby. Wilgoć na oknach pojawia się rano, bo wtedy występuje różnica temperatur. Szacuje się, że przy wilgotności wynoszącej 35 procent punkt rosy pojawia się przy temperaturze 4 stopni Celsjusza, przy wilgotności wynoszącej 55 procent temperatura skroplenia wynosić będzie już 10,6 stopni Celsjusza, zaś przy wilgotności ponad 65 procent – 13,2 stopnia Celsjusza.
Przeczytaj także: Ciepły montaż okien
Jak pozbyć się wody z szyb?
Skoro na szybach pojawia się woda to znaczy, że w pomieszczeniu jest za dużo wilgoci. Najprostszym sposobem, by jej się pozbyć, jest zapewnienie wymiany powietrza, czyli wietrzenie. Jeśli będziemy robić to regularnie, krople wody nie będą się pojawiać. Ale przyczyn skraplania się wody nad oknach może być więcej. Na pewno warto sprawdzić, czy prawidłowo działa wentylacja. Ostatecznością w walce z wilgotnością są osuszacze powietrza. Choć potrafią w kilka godzin odciągnąć z powietrza nawet kilka litrów wody, jego wydajność należy dopasować do wielkości pomieszczeń. Z pomocą przychodzą także producenci okien, proponując rozwiązania, które nawet bez otwierania okna zapewnią wymianę powietrza. Dzięki temu można efektywnie wietrzyć pomieszczenia, bez ich wychładzania. I tu takim rozwiązaniem są nawiewniki, które montuje się albo w oknach albo na ścianie. Oczywiście warto sprawdzić ich wydajność i izolacyjność akustyczną, ale doprowadzają świeże powietrze nawet przy szczelnie zamkniętych oknach. Innym proponowanym rozwiązaniem będą okna z mikrowentylacją, czyli okucia, które mają funkcję nieustannego doprowadzania powietrza i usuwania nadmiaru wilgoci z wnętrza. Mikrowentylację uruchamiamy w łatwy sposób, za pomocą odpowiedniego ułożenia klamki okiennej.
Przeczytaj także: Tryb zimowy okna