03.11.2023
Przeczytasz w 3 minuty

Kuchnia do serce domu, a okno w kuchni pełni kluczową rolę zarówno w kwestii funkcjonalności, jak i estetyki. Wybierając odpowiednie, możesz stworzyć wnętrze pełne światła i przytulności.

Widok na ogród podczas picia porannej kawy, naturalne światło rozpraszające się w całej przestrzeni kuchni, a może okno nad blatem, które pozwala zachować kontakt z rodziną podczas gotowania? Okna w kuchni mają kluczowe znaczenie dla funkcjonalności, ale i dla jakości wnętrza a nawet jego atmosfery.

 

 

1. Dobrze dobrane okno wprowadzi światło, zapewni wentylację i nada kuchni stylu.

2. Wielkość okna powinna być dobrana do możliwości i lokalizacji domu. Duże okno sprawdzi się, gdy mamy kuchnię wychodzącą na ogród, a kiedy za oknem jest ruchliwa ulica praktyczniejsze będzie okno nad blatem.

3. O funkcjonalności okna w kuchni decyduje w dużej mierze sposób jego otwierania, by móc szybko pozbyć się nadmiaru wilgoci czy nieprzyjemnych zapachów.

 

 

Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy wiele czasu, dlatego warto zadbać, by była dopasowana do naszych potrzeb. Odpowiednie okno może znacząco wpłynąć na codzienność. Po pierwsze okno w kuchni pozwala na dostęp do naturalnego światła, co jest kluczowe podczas gotowania i pracy przy blacie. Dobrze wybrane okno pozwala także na skuteczną wentylację, eliminując zapachy i nadmierną wilgoć podczas gotowania. Okno w kuchni wpływa na wygląd całej przestrzeni. Może uwydatnić styl kuchni i dodać jej charakteru.

 

 

Okno do kuchni – wybrać duże czy małe?

 

Kluczowe znaczenie przy wyborze okna do kuchni ma jego rozmiar. Duże okno w kuchni oczywiście to doskonały sposób, by wprowadzić dużą ilość naturalnego światła do pomieszczenia. Trzeba jednak pamiętać że takie okno będzie miało bezpośredni wpływ na aranżację i funkcjonalność. Rozważając ten aspekt należy wziąć pod uwagę zarówno specyfikację planowanej kuchni, jak i to, co przez okno będzie można zobaczyć. Jeśli kuchnia jest połączona z salonem czy jadalnią, duże przeszklenie może okazać się idealnym wyborem, dodając światła i przestrzenności. Zwłaszcza jeśli masz piękny widok na ogród lub okolicę, który chciałbyś podziwiać podczas przygotowywania posiłków. Pamiętać trzeba, że w grę wchodzi także potrzeba prywatności. Jeśli dom jest położony w  ruchliwym sąsiedztwie, a kuchnia znajduje się niedaleko drogi, duże okno może przyciągnąć wzrok wścibskich osób. Małe okno w kuchni będzie praktycznym rozwiązaniem, szczególnie jeśli masz ograniczoną przestrzeń na ścianach. Niewielkie okno nad blatem dostarczy wystarczającą ilość światła, a jednocześnie pozwoli zachować prywatność. To także doskonały wybór w kuchniach o tradycyjnym stylu. Dobrym rozwiązaniem jest okno nad blatem kuchennym, gdyż pozwala na utrzymanie kontaktu z rodziną lub gośćmi podczas gotowania. Może również pełnić funkcję dekoracyjną, umożliwiając umieszczenie rośliny, ziół lub ozdób.  Okno narożne to nietypowe, ale efektowne rozwiązanie. Otwiera kuchnię na widoki z dwóch stron, tworząc unikalną przestrzeń. Horyzontalne okno to nowoczesne rozwiązanie, które dodaje oryginalnego charakteru kuchni. Jest szczególnie efektywne w kuchniach o nietypowym kształcie lub otwartym planie.

 

 

Przeczytaj również: Jaki typ okna wybrać? Zobacz, jakie są dostępne!

Okno do kuchni - jakie wybrać?

Bez względu na to, jaki rozmiar okna wybierzemy do kuchni, liczy się to, w jaki sposób będzie się ono otwierać. I tu od razu należy podkreślić, że okno nieotwierane, tzw. stałe, w kuchni się nie sprawdzi. Dlaczego? Bo kuchnia to miejsce, które jest narażone na wysoką wilgoć. Bardzo istotne jest jej wietrzenie i odpowiednia wentylacja, by nie występowały problemy z pleśnią czy grzybem. Zdecydowanie lepiej w kuchni sprawdzą się okna rozwierno – uchylne lub przesuwane. Okna rozwierne, nie tylko ograniczają dostęp do parapetu, ale i mogą być uciążliwe podczas wykonywania obowiązków domowych, szczególnie jeśli umieszczone są w takich miejscach jak blaty kuchenne czy zlew. Okna uchylno – rozwierne zapewniają większą elastyczność, bo wystarczy je lekko uchylić by umożliwić przewietrzenie. Okna przesuwne świetnie sprawdzają się natomiast w pomieszczeniach, w których zależy nam na oszczędności miejsca. To również dobra opcja gdy parapet wewnętrzny stanowi powierzchnię użytkową, na której trzymamy naczynia albo akcesoria kuchenne. Przydatną funkcją w kuchni jest opcja wietrzenia obwodowego. Dzięki specjalnym okuciom możliwe jest rozszczelnienie okna na całym obwodzie, co pozwala szybko pozbyć się nadmiaru wilgoci, ale bez wychładzania pomieszczenia.

 

Przeczytaj również: Regulacja okien PVC