06.02.2023
Przeczytasz w 3 minuty

Statystyki podają, że w polskich domach przez okna ucieka nawet do 40 proc. ciepła. Te straty odczuwane są przede wszystkim w okresie grzewczym.

Nic więc dziwnego, że współczesne budownictwo największy nacisk kładzie na termoizolację. Także wybierając nowe okna coraz częściej kierujemy się energooszczędnością. W stolarce okiennej to właśnie współczynnik przenikania ciepła jest najważniejszym parametrem. Im jego wartość będzie niższa, tym więcej cennej energii jesteśmy w stanie zaoszczędzić. Warto przyjrzeć się bliżej temu parametrowi.

 

Przenikalność cieplna okna to współczynnik, informujący o izolacyjności okna. Oblicza się go na podstawie wzoru matematycznego. Im jest niższa wartość Uw, tym lepsze parametry ma okno, bo mniej ciepła przez nie ucieka. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, współczynnik przenikania ciepła dla okien pionowych nie może przekroczyć 0,9 W/m2K.

 

 

O czym mówi współczynnik Uw okna?

 

Współczynnik przenikania ciepła (Uw) pokazuje ile ciepła przenika przez każdy metr kwadratowy okna, kiedy różnica między temperaturą w środku budynku, a tą panującą na zewnątrz jest równa jednemu kelwinowi. Miarą współczynnika przenikania ciepła jest W/(m2∙K). Co oznacza, że im mniejsza jest wartość Uw, tym lepszą izolacyjność cieplną posiada dane okno.

 

Jak obliczyć przenikalność cieplną okna?

Przenikalność cieplna okien można wyznaczyć poprzez zastosowanie wzoru matematycznego, który znajdziemy w normie PN-EN ISO 10077-1. Współczynnik przenikania ciepła równa się iloczynowi - sum trzech ilorazów:

  • współczynnika przenikania ciepła oszklenia oraz pola powierzchni szyby,
  • współczynnika przenikania ciepła ramy oraz pola powierzchni ramy,
  • liniowego współczynnika przenikania ciepła spowodowanego połączonymi efektami oszklenia, ramki dystansowej i ramy oraz długości liniowego mostka cieplnego na styku szyby z ramą,

z całkowitą powierzchnią okna, czyli obejmującą pole powierzchni szyby i ramy.

Na szczęście nie musimy obliczać tego parametru samodzielnie. Producenci są zobowiązani, by informować klientów o przenikalności cieplnej okna, które produkują. Co więcej, przepisy prawa, wynikające z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, nakładają normy, zgodnie z którymi maksymalny dopuszczalny współczynnik Uw dla okien pionowych wynosi 0,9 W/m2K. Chodzi o okna montowane w pomieszczeniach, w których temperatura wynosi co najmniej 16 stopni Celsjusza.

 

Przeczytaj także: Tryb zimowy okna

Jaki jest dobry współczynnik przenikania ciepła w oknach?

Wartość Uw nie tylko pokazuje nam ile ciepła ucieka przez szybę, ale i przez ramę okna. Patrząc na wzór, według którego obliczamy współczynnik przenikania ciepła, widać, że na jego wartość wpływ mają niemal wszystkie elementy konstrukcji okna.

Współczynnik ten będzie się zmieniał w zależności od:

  • pakietu szybowego,
  • profilu okiennego,
  • wybranego okucia,
  • a także odpowiedniego montażu.

Energooszczędne okna powinny składać się z co najmniej trzech tafli szyb oddzielonych komorami wypełnionymi gazem szlachetnym. Ale nawet okna o tym samym szkleniu będą miały inne współczynniki w zależności od zastosowanego profilu. Nie chodzi tylko o jego szerokość, ale również o dodatkowe wypełnienia termoizolacyjne, czy cieplejsze wzmocnienia. Przenikalność cieplną poprawią również ukryte zawiasy, gdyż zapobiegną powstawaniu mostków termicznych, ale i pozwolą zachować ciągłość uszczelki.

Istotna jest również szczelność…

Aby chronić dom przed zimnem, nie wystarczy wybrać okna o najlepszych parametrach, ale trzeba zadbać o ich szczelność. A tę zapewnią przede wszystkim odpowiednia regulacja docisku skrzydła do ościeżnicy, którą warto przeprowadzać co najmniej dwa razy w roku, a ponadto regularna konserwacja i czyszczenie okuć oraz sprawdzanie stanu uszczelek.

 

 

Przeczytaj także: Zaparowane okna w domu