Wyrzucanie starych okien do zwykłych śmieci jest nie tylko nieekologiczne, ale również niezgodne z przepisami.
Niezależnie od tego, czy dokonujesz remontu, wymieniasz okna na energooszczędne modele, czy też masz po prostu do zutylizowania stare okna, ważne jest by postępować zgodnie z zasadami recyklingu i usunąć je w odpowiedni sposób.
Nie można pozbyć się okien zwyczajnie wystawiając je do altanki śmietnikowej. Okna z demontażu uznawane są bowiem za odpady budowlano-rozbiórkowe i zgodnie z przepisami, muszą zostać odpowiednio zutylizowane. Kto jest za to odpowiedzialny? Inwestor, czyli właściciel nieruchomości, który zdecydował się na ich wymianę. To do niego należy obowiązek zutylizowania starej stolarki.
1. Okna z demontażu należy dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
2. Utylizacja jest całkowicie bezpłatna, ale może być kłopotliwa, chociażby ze względu na transport starych okien, które są i duże i ciężkie.
3. Jeśli stolarka jest w dobrym stanie, warto rozważyć jej sprzedaż. Używane okna można wykorzystać w budynkach gospodarczych, magazynach, czy altanach.
4. Wybierając właściwe metody utylizacji starych okien, przyczyniamy się do redukcji odpadów oraz zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko.
Przeczytaj również: Jaki typ okna wybrać? Zobacz, jakie są dostępne!
Gdzie oddać stare okna po wymianie?
Bez względu na to, czy chodzi o stolarkę drewnianą, aluminiową czy plastikową, utylizacja musi się odbyć w bezpieczny sposób. Zajmują się nią Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, które mają odpowiednie uprawnienia oraz technologie. I chociaż sama utylizacja jest bezpłatna, koszty generować może transport. Ciężko bowiem samodzielnie wywieźć do punktu stolarkę z uwagi na wagę i rozmiary okien. Warto dowiedzieć się w firmie, która wstawia nowe okna, czy zabierają starą stolarkę okienną. Często zdarza się, że oferują wywóz w cenie usługi. Inną opcją jest zamówienie kontenera z opcją wywozu odpadów budowlanych. Podstawienie pojemnika przed firmę zajmującą się wywożeniem odpadów jest płatne, ale warto dowiedzieć się w spółdzielni o szczegóły umowy, bo może okazać się, że mieszkańcy mogą skorzystać z tej usługi bez dodatkowych opłat raz na rok, czy kilka lat.
Przeczytaj także: Ciepły montaż okien
Co zrobić z oknami z demontażu?
Okna z demontażu nie muszą od razu zostać wyrzucone. Można je wynieść do piwnicy i kiedyś wykorzystać ponownie. Okna, które zostały zdemontowane w wyniku modernizacji lub wymiany, to cenne materiały i warto wykorzystać ich potencjał. Jeśli oczywiście stolarka jest jeszcze w dobrym stanie, można dać jej nowe życie, np. w budynkach gospodarczych, czy przydomowych szklarniach. Co więcej, takie okna z rozbiórki można nawet sprzedać i wbrew pozorom, ofert w internecie jest wiele. Można skorzystać także z portali ogłoszeniowych, czy lokalnych grup na platformach społecznościowych. Jeżeli jednak okna są uszkodzone lub nie nadają się do dalszego użytku, istnieją dedykowane punkty zbierania materiałów budowlanych i recyklingu, gdzie można dostarczyć te elementy. W takich miejscach profesjonaliści zajmą się demontażem, segregacją i odpowiednią utylizacją poszczególnych składników okien. Elementy wykonane z tworzyw sztucznych, aluminium czy drewna mogą zostać odpowiednio przetworzone i wykorzystane do produkcji nowych materiałów budowlanych lub innych przedmiotów.
Przeczytaj również: Okucia - serce okien
Recykling okien
Pamiętajmy, że dbanie o środowisko i podejmowanie odpowiedzialnych działań ma ogromne znaczenie. Wybierając właściwe metody utylizacji starych okien, przyczyniamy się do redukcji odpadów i zmniejszenia negatywnego wpływu na naszą planetę. Dlatego, bez względu na stan okien po demontażu, zawsze warto poszukać możliwości ich sprzedaży lub dostarczenia do specjalistycznego punktu recyklingu, aby nadać im nowe życie i mieć pewność, że zostały one właściwie przetworzone.
Przeczytaj również: Współczynnik przenikania ciepła