Minimalizm wciąż dominuje w nowoczesnej architekturze. Na rynku pojawiają się więc rozwiązania, które skupiają się na prostych formach.
Także na rynku stolarki okiennej możemy znaleźć propozycje produktów, jeszcze lepiej komponujących się z nowym budownictwem, jak chociażby zlicowane okna. Kiedy połączy się je z aluminium czy dużymi przeszkleniami cała konstrukcja nabiera lekkości oraz nowoczesnego, minimalistycznego designu.
- Okno zlicowane wyróżnia się tym, że zewnętrzne powierzchnie kształtowników są zlicowane względem siebie i dzięki temu leżą w tej samej płaszczyźnie, tworząc wizualną jedność.
- Okno zlicowane nie tylko posiada walory estetyczne, ale jest bardzo praktyczne. Łatwiej utrzymać je w czystości oraz jest bardziej stabilne.
Przeczytaj także: Rodzaje okien
Jakie to okna zlicowane?
O wyglądzie okna decyduje przede wszystkim profil oraz to jaki ma kształt czy kolor. Od profili zależą kwestie estetyczne, ale i wiele innych parametrów, takich jak stabilność konstrukcji, czy izolacja. Na system profilowy składa się ościeżnica, rama skrzydła, słupek, o ile występuje oraz listwy przyszybowe. Podział okien na zlicowane, półzlicowane oraz niezlicowane to rozróżnienie, które zależy od ustawienia względem siebie skrzydła i ościeżnicy po zamknięciu okna. Jak je odróżnić? Okno niezlicowane to takie, w którym skrzydło i ościeżnica są przesunięte względem siebie, nie leżą w jednej płaszczyźnie. W przypadku okien półzlicowanych z kolei skrzydło i ościeżnica częściowo zachodzą na siebie, ale i tak nie tworzą jednej płaszczyzny. Natomiast okno zlicowane to inaczej okno jednopłaszczyznowe, czyli po zamknięciu okna skrzydło i ościeżnica tworzą jedną płaszczyznę. Jakie ma to znaczenie w praktyce? Głównie walory estetyczne.
Przeczytaj również: Współczynnik przenikania ciepła
Czym się wyróżnia okno zlicowane?
Jednopłaszczyznowe okno to przede wszystkim minimalistyczna, prosta forma. Dlatego świetnie wygląda w nowoczesnym budownictwie, gdzie istotny jest umiar i wizualna spójność. Pasuje do budynków o oszczędnych bryłach, wielkich przeszkleniach, prostych jednobarwnych elewacjach.Okna zlicowane nie będą za to zupełnie pasowały do zabytkowych inwestycji, gdzie liczą się bogato zdobione detale. W oknach zlicowanych istotne jest okucie. To dzięki przesunięciu osi obrotu do środka okna, skrzydło okienne może stać się jedną płaszczyzną z ramą od strony pomieszczenia. Dzięki temu, że całe okucie wraz z zawiasami zostało ukryte pod przylgą skrzydła, okno ma wyjątkowo efektowny wygląd.
Przeczytaj także: Ciepły montaż okien

Co to znaczy, że okno jest zlicowane?
W praktyce okno zlicowane to nie tylko atrakcyjny, prosty wygląd, nadający nowoczesny charakter, ale i ogromne walory praktyczne. Takie okno znacznie łatwiej utrzymać w czystości, gdyż nie ma żadnych uskoków, gdzie mógłby zbierać się brud, chociażby nanoszony przez ściekającą wodę. Ponadto okna zlicowane charakteryzują się większą stabilnością. Dlatego często wykorzystywane są w domach pasywnych, gdzie stabilność jest równie istotna co współczynnik przenikania ciepła.
Przeczytaj także: Tryb zimowy okna
